• Gazete Manşetleri

logo

reklam
29 Eylül 2018

PSAKD’DEN BİRLİK AŞURESİ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi tarafından aşure etkinliği düzenlendi.
Yas-ı Matem Oruçlarının bitmesi ile birlikte Aşure lokmaları şehrin her tarafında kaynamaya başladı. Bu Kapsamda PSAKD Malatya Şubesi tarafından da birlik aşuresi etkinliği gerçekleştirildi. Dernek Binası önünde gerçekleştirilen etkinliğe DBP, HDP, ÖSP, EMEP Siyasi parti temsilcileri yönetimi ve üyelerinin yanı sıra KESK, PSAKD Ören şubesi yönetimi ve temsilcileri ilke PSAKD Malatya Şube yönetimi, üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Aşure ikramı ve duasından önce bir açıklama yapan PSAKD Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş; “Değerli canlar değerli üyeler. Değerli kurum temsilcileri ve Pir Sultan Abdal dostları, Aşure, Alevi toplumumuzun yüzlerce yıldan bugüne kadar getirdiği en önemli geleneklerden biridir. Kerbela şehitleri ve 12 imamlara bağlılığın bir gereği olarak pişirilen aşurenin en önemli özelliği paylaşılmasıdır Aşure günü bu bakımdan bir toplumsal dayanışma günüdür” işle bu paylaşım ve direniş ruhuyla hepinizi pir sultan inancı ve Hüseyin in duruşuyla selamlıyorum Yaslı matem ayında tuluları Oruçlar verilen lokmalar kabul ola dilediğiniz istekler yapılan hizmetler hak divanına yazıla.
Sevgili canlar bugün bizleri araya getiren birlik ve beraberlik lokmasının temelinde tarih boyu uğrayan ve yok sayılan. Edilen kılıçtan geçirilen ve Kerbela’da günümüze kadar uzanan acılarımız ve inançlarımızdır. Kerbela zalime karşı mazlumun, haksızlığa karşı haklının tarih boyunca devam eden destansı örneklerinden biridir, Yezit İktidarı eline almış diktatör, Hüseyin’ce zalime boyun eğmeyen bir devrimcidir. 70 kişilik bir aile 30 bin kişilik bir ordunun saldırısına direnmişti Zulme karşı çıkanların payına ölümler ve işkenceler düşüyordu, Bütün ülke Yezit ve onun bir avuç yandaşı tarafından talan edilmiş, Hırsızlık ve yolsuzluk alıp başını gitmişti. O sarayında zevk ve sefa içinde yaşarken bir yandan da din sömürüsü yaparak iktidarını sürdürmeye çalışıyordu En büyük rahatsızlığı İmam Hüseyin’di Onun varlığından dolayı uykusuz geceler geçiriyordu Çünkü Hüseyin mazlum halktan yanaydı. Zulme ve sömürüye karşıydı Adalet’ savunuyordu Şatafata büyük öfke duyardı Yoksul halkın emeklerinin bu şekilde harcanması onun vicdanını yaralıyordu Yezit herkesi kendi gibi bildiği için satın alamayacağı insanın olmadığına inanıyordu. Yezit Hüseyin’in kendi kirli iktidarına biat etmesini istiyordu, Önce Hüseyin’i salın almayı denedi Hüseyin teklifi kabul etse dönemin
Yezit’ten sonraki en zengin insanı olacaktı. Ama kabul etmedi Yoksul halkı düşündü. Her milletten ve inançtan ezilenleri düşündü. İşkenceleri düşündü. Zulmü düşündü Bunu kabul edemezdi Ne pahasına olursa olsun zalime biat edemezdi, Bu düzen yıkılmalıydı. Küfe halkının isyan çağrısına uydu Yola çıktı, Ama Yezid Küfe'” tecride boğdu. Küfe halkını’ cinayetlerle ve tehditlerle sindirdi. Küfe Yezide boyun eğdi Küfe şehri Hüseyin’i yalnız bıraktı Küfe bunun utancını tarih boyunca yaşadı. Otuz bin kişilik ordunun karşısında ailesinden ve sevdiklerinden bir avuç insanla baş başa kalmışlı Yezit ona mesai gönderdi: “Bak gördün mü o çok sevdiğin halkın korkup seni yalnız bıraktı. Değer mi o zavallı mahlukatlar için ölmeye.
Gel teklifimi kabul et “Bana biat el. ” Zenginliğin içinde “Yüzersin” Hüseyin tek bir an bile tereddüt etmedi, Tek başına da kalsa boyun eğmeyecekti, Ona göre zalime boyun eğen şerefini de kaybederdi, Boyun eğmedi. Ailesiyle birlikte zulme karşı dövüştü Çocukları ve sevdikleri tek tek Kerbela toprağına düştüler Hepsini teker teker toprağa gömüp koca ordunun karşısına cesaretle dikildi Toplu bir şekilde saldırdılar. Onu ok yağmuruna tuttular Sonra da başını kesip gövdesini atlara çiğnettiler. Çocukları ve kadınları esir alıp çırılçıplak develere bindirdiler. Akılları sıra onları kuçük düşüreceklerdi Hüseyin Kerbela’da gösterdiği cesaretle hangi dinden, inançtan ve milletten olursa olsun bütün bir insanlığa zalimlere karşı mücadelenin nasıl verilmesi gerektiğim gösterdi Direnişin simgesi oldu Aleviler de 1379 yıldır bu onurlu duruşu göstermişlerdir. Ve Yezitler varsa Hüseyinler de vardır Hızır Paşalar varsa Kawalarda vardır.

Canlar aşure lokması dayanışma ile kaynayan birliği beraberliği temsil eden bir lokmadır. Tüm canların lokmaları kabul ola. Kardeşliğe, iyiliğe, barışa ve huzura vesile ola. Hızır yardımcımız ola Katılan herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz. Aşk ile canlar” dedi.
Yapılan açıklamadan sonra Aşure için dualar okundu birlik içerisinde kaynayan aşureler gelen misafirlere ikram edildi.

 

Share
3176 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ