• Gazete Manşetleri

logo

reklam
31 Mayıs 2015

Zorunlu Din Dersleri Kutuplaştırmayı Hedefliyor

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi, Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın eylemlerinin 30. ve sonuncusunu gerçekleştirdi. Kuyuönü Mezarlığından Emeksiz Kavşağına kadar bir yürüyüş düzenleyen PSAKD Malatya Şubesi’nin eylemine çok sayıda vatandaş ile HDP malatya Milletvekili Adayı Latife Ulutaş katıldı.

Zorunlu Dİn Dersleri’nin kaldırılması amacıyla 30 haftadır basın açıklamaları ve oturma eylemleri gerçekleştiren PSAKD Malatya şubesi eğitim öğretim döneminin kapanacak olması nedeniyle eylemlerinin sonuncusunu bugün gerçekleştirerek bir yürüyüş düzenledi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüş Kuyuönü Mezarlığından başlayarak Emeksiz Kavşağına kadar sürdü.

Yürüyüş kitlesi Emeksiz kavşağına geldiğinde PSAKD Malatya şubesi adına dernek başkanı Songül Tunçdemir basın açıklamasını okudu. Songül Tunçdemir, zorunlu din derslerinin toplumda tektipleşmeyi ve kutuplaşmayı hedeflediğini söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ve uluslararası hukukun bu konuda aldığı kararlara hükümetin uymasını isteyen Songül Tunçdemir basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Türkiye’de uzun yıllardır devlet ve hükümetler tarafından izlenen “Türk-İslam” sentezine dayalı, “tek din, tek mezhep, tek dil” anlayışı çerçevesinde hayata geçirilen politikalar, çocuklarımızı, gençlerimizi ve bütün toplumu, inanç ve kimlik üzerinden “tek tipleştirmeyi” ve kutuplaştırmayı hedeflemiştir.

Ebeveynin çocuklarını kendi dini inanç ve felsefesine göre yetiştirme hakkından hareketle, zorunlu din dersinin kaldırılmasının gerektiği açıktır. Eğer din dersinde bir din veya mezhep esas alınıp, bunların benimsetilmesine yönelik bir din eğitimi veya dinî eğitim verilip diğer din ve mezhep mensupları veya inanmayanlar bu derse girmeye zorlanıyorsa, bu din ve vicdan özgürlüğü açısından ciddi sorun oluşturmaktadır.”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği malatya Şube başkanı Songül Tunçdemir’in okuduğu basın açıklamasının ardından eylem alanında semah ekibi tarafından semah dönüldü. Dönülen semahların ardından bir Alevi Dedesi tarafından dua okunmasını takiben eyleme katılan vatandaşlar müzik dinletisi eşliğinde son kez oturma eylemi gerçekleştirdi.

[ultimate_video_player id=”80″]

Etiketler: » » »
Share
1303 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ