• Gazete Manşetleri

logo

reklam

“VİCDANINI DİNLE MADIMAK ÖNÜNDE OL”


2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta 33 kişinin yanarak öldürülmesinin yıl dönümünde, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubeleri, yarın Sivas’a gidecek ve orada gerçekleştirilecek olan anma etkinliklerine katılacak.
Anma etkinliklerine çağrıda bulunmak amacı ile PASAK üyelerine destek de bulunmak için bazı sivil toplum kuruluşu ve bazı siyasi parti temsilcileri üyeleri de basın açıklamasına katılım sağladı. Emeksiz üst kavşakta yapılan basın açıklamasını okuyan PSAKD Malatya şube Başkanı Mehmet Topla Şunları söyledi; “Yaşam  biçimleri ,kültürleri, felsefeleri, inançları  ve  ibadetleri  sürekli  bir kalıba oturtulmaya  çalışılan biz aleviler bu kadim topraklarda hep katliamlara uğradık.
2 Temmuz 1993 tarihinde tempolu ,alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde saatlerce televizyonlarda canlı yayın verilerek bütün dünyanın gözleri önünde Madımak oteli ateşe verilerek  33  canımızı katlettiler. Madımak katliamında çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız , yaşlılarımız katledildi. Madımak’ta   sazımız, sözümüz, deyişimiz, semahlarımız ,inançsal ve kültürel değerlerimiz katledildi.
Sivas’ta bilinçli ve oldukça organize bir katliam gerçekleştirilmiştir. Devlet güçleri ve onlara bağlı sivil güçler, hedefi açık bir  katliamı hep beraber el birliği ile gerçekleştirmişlerdir. Bu katliamın sorumluluğu  sadece fiili olarak katliamın içinde olanlar değil ,onlar kadar buna izleyici olarak kalan devlet görevlileri de en az   katiller kadar suçludurlar.
Bu katliamla insanlık tarihine utanç  sayfalarından birini  daha ekleyen Türkiye ne yazık Madımak  katliamıyla yüzleşmedi. Arkasındaki karanlık güçler,siyasi sorumluları  ve organizatörleri adaletin karşısına çıkarılmadı.
Tıpkı Dersim’le  yüzleşmediği  gibi .  Maraş, çorum, Gazi katliamlarının  aydınlatılmadığı gibi.
Katliamın üzerinden tam 24 yıl geçti. Bu katliamda ‘’ Olayı bu kadar büyütmek yanlış.  Bir futbol maçında da bu kadar insan ölebilirdi. Çok şükür, otel dışındaki halkımız bu yangından zarar görmemiştir ‘’ diyen dönemin başbakanı  ile ,Madımak davasının firari sanıklarıyla ilgili verilen zaman aşımı kararını ‘’Hayırlı  , uğurlu olsun şeklinde  değerlendiren ,Sivas katillerinin isimlerini Madımak Oteli’ndeki  anı panosuna yazdırarak acılarımızla adeta dalga geçen katliamı unutturmak için Madımak  adını kaldırıp İl Özel İdaresi   Bilim ve Kültür Merkezi  şeklinde tabela astıran mevcut iktidar arasında hiçbir fark yoktur. Hatta bu katliamın katillerini savunmaya soyunan ve daha sonraki dönemlerde mevcut iktidar tarafında milletvekilliğiyle ödüllendirildiğini de unutmayacağız. Bizler bir tek alevi kalsak bile  Sivas katliamını unutmayacağız, unutturmayacağız.

Sokakların emekçilere yasaklandığı , temel hak ve hürriyetlerin askıya alındığı , hak aramanın suç sayıldığı , katliamların arkasının kesilmediği , hukukun birkaç kişinin çıkarlarını korumaktan başka bir fonksiyonunun kalmadığı , yasama ,yürütme  ve yargının tek adamda  birleştirildiği  haksız , hukuksuz  ve keyfi olarak kamu kurumlarında çalışan alevi, demokrat ,solcu, sosyalistleri bir gece yarısı çıkarılan KHK ile işlerinden edildiği bir süreçten geçiyoruz.
İşte bu ülkede yaşanan  haksız, hukuksuz ve keyfi uygulamalara  artık yeter  demek için ,
Sivas katliamını lanetlemek için, Sivas katliamında yitirdiğimiz canlarımıza sahip çıkmak  için, Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması için, Devletin Sivas katliamıyla yüzleşmesi için, Zorunlu din derslerinin  kaldırılması için, Cem evlerimizin yasal  ve hukuki güvenceye  kavuşturulması için ,Barış  için, demokrasi için, Laiklik için, adalet için,
2 Temmuz ‘da Sivas  Madımak önünde olacağız. Tüm halkımızı 2 Temmuz’da Madımak  önünde olmaya davet ediyoruz. 2 Temmuz  insanın vicdanıdır. Vicdanını dinle Madımak önünde ol.”
Yapılan açıklama ya destek veren siyasi parti ve sendikalar.HDP,ESP,EMEP.ÖDP,İHD, EĞİTİMSEN ,ardında basın açıklaması olaysız sona erdi.

Etiketler: » » »
Share
1034 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ