• Gazete Manşetleri

logo

reklam

Sosyalist Kadın Meclisleri Altan Tan’ın Ensar Vakfı İle İlgili Sözlerini Kınadı

skmESP/ Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın, Ensar Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarına ilişkin yaptığı açıklamaları kınadı.

Ensar Vakfı’nda açığa çıkan cinsel istismarın, erkek egemenliğinin düzeyini de açığa çıkardığına işaret eden SKM, “AKP desteğiyle kurulan vakıf, olayın ilk anından itibaren çocukları değil, kendi çıkarlarını savundu. Olmadı hamisine sığındı. AKP bakanları ve tekmil yöneticileriyle birlikte taciz ve cinsel istismarı savunarak Vakfı korumaya girişti. Cinsel suçların müsebbiplerinin yaptıkları gibi, sorunu gündem dışına çıkarmayı marifet bildi. Cinsel suçlara maruz kalanlardan çok konu erkeklerin çarpıtmaları, manipülasyonları ve karşı saldırılarıyla örtbas yöntemi devreye girdi” dedi.

Erkek gericiliğinin yeniden, yeniden erkekliği üreterek, erkek dil argümanlarıyla olaya müdahil olduğunu, sarf ettikleri her sözle cinsel saldırıya uğrayanları daha fazla mağdur ettiklerine dikkat çeken SKM, Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’li bakanlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarattığı toz dumanına, dün yaptığı açıklamalarla HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın da eklendiğini kaydetti.

‘TAN’IN SÖZLERİ TALİHSİZLİK OLARAK NİTELENDİRİLEMEYECEK KADAR CİDDİDİR’

Tan’ın “Bale kursunda bir seks skandalı oldu diye bütün balerinleri suçlamak yanlış” sözlerinin talihsiz olarak nitelendirilemeyecek kadar ciddi olduğuna işaret eden SKM, şunları kaydetti: “Ciddidir çünkü kadın özgürlük mücadelesinin bütün deneyimlerini içeren, eşitlik ve cinsiyet özgürlükçü bir programa sahip partinin milletvekili olarak söylenen sözler en hafifinden kadın partisi prototiplerinden HDP’nin tüzüğüne aykırılık içermektedir.

Birlikte kurduğumuz, birlikte inşa ettiğimiz, aklımızı, emeğimizi birleştirdiğimiz HDP’nin ne programı ne tüzüğü bu yaklaşımı kabul etmektedir.”

Erkek egemen kapitalist sistemin her türlü kadın düşmanlığına, cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele eden, bedeller ödeyen kadın iradesinin, kurulduğu andan itibaren parti içindeki erkek gerici aklıyla da mücadele ettiğini, etmeye de devam edeceğini vurgulayan SKM, Tan’ın, kadınların iradesini de çiğneyerek dünya görüşünün cinsiyetinin erkek olduğunu gösterdiğini kaydetti.

‘ÖZÜR DİLEYİN, CİNSİYETÇİ SÖYLEMLERİNİZDEN VAZGEÇİN’

SKM Tan’a şu çağrıyı yaptı: “Altan Tan, ezilen halkların, kadınların, cinsiyetlerin, doğanın, tarihin ve mücadelenin ortaklığı anlamına gelen HDP’nin ilkelerini savunamayacağını da göstermiştir. Altan Tan’a çağrımız şudur: Özür dileyin ve cinsiyetçi söylemlerinizden derhal vazgeçin.”

Etiketler: » » » »
Share
1486 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ