• Gazete Manşetleri

logo

reklam
13 Temmuz 2018

Savcı DTK’yi KCK’nin yapılanması ilan etti: Kışanak ve Tuncel’e ceza istedi

 Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında açılan davanın 9’uncu duruşmasında, savcı mütalalasında DTK’yi KCK’nin yapılanması olarak tanımlayıp Kışanak için “Örgüt kurmak ve yönetmek” Tuncel için ise, “Örgüt üyesi olmak”tan ceza istedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, 2016 yılının Ekim ayında tutuklanıp yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve Kasım ayında tutuklanan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında açılan davanın 9’uncu duruşması Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Örgüt kurma ve yönetme”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarından Kışanak için 230, Tuncel için 145 yıl hapis isteniyor.

Kışanak ve Tuncel’in katılmadığı duruşmaya savunma avukatları katıldı. Duruşma savcının verdiği mütala ile devam etti. Savcı Kışanak için, KCK ve DTK’nin 41 defa propagandasını yapmak ve PKK’lilere ait cenazelerin taşınması için belediye araçlarını tahsis etmek tespitlerini okuyarak “Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” iddiası ile, Tuncel için ise, KCK-DTK ile ilgili tespitleri okuyarak “Örgüt üyesi olmak” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Savcının mütalaasına karşı söz alan savunma avukatları, DTK’nin yasal bir kurum olduğunu, DTK faaliyetlerinin suç unsuru oluşturmadığını, belediyelerin cenazeler için araç tahsis etmesininde gereklilik olduğunu, yaşamını yitirenlerin siyasi kimliğinin olmadığını söyleyerek, mütaalaya karşı savunma için ek süre talep ettiler.

Kısa süre ara veren mahkeme, daha sonra ek süre talebini kabul ederek bir sonraki duruşmanın 8 ekim 2018 tarihinde görülmesine karar verdi.
.

Share
1268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ