• Gazete Manşetleri

logo

reklam
14 Temmuz 2018

Sansar üzüm çalarken görüntülendi

 Malatya’da “Tavuk katil.i” olarak bilinen sansar, manavdan üzüm aşırırken görüntülendi.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Dilek Mahallesi’nde aç kalan sansar, mahalle marketinden üzüm aşırırken görüntülendi. Mahallelinin “Tavuk katili” diye tanımladıkları sansarın daha öncede tavuk kümselerine girdiği ve girdiği kümesteki tüm tavukları boğazlayarak öldürdüğü belirtildi.

Dilek mahallesindeki manav, akşam saatlerinde üzüm kasasının yanındaki muşambadan gelen ses üzerine telefonu ile kayda başladığını ve sansarın muşambanın arkasından kıvrılarak üzüm kasasından üzüm aşırdığını gördüğünü kaydetti. Manav, yabani olduğunu söylediği sansarın üzümlerini aşırmasına ses çıkarmadığını ve sadece görüntülemekle yetindiğini belirtti. Üzümlerden payını alan sansarın ise farkedildiğini anladığında, geldiği gibi kaçıp doğal yaşamına geri döndüğü görüntülere yansıyor.

SANSAR

Elçiler takımının Sansargiller familyasında yer alan kediden biraz büyük boylu, hepçil hayvanların ortak adıdır. Kuzey Amerika, Orta Avrupa ve Kuzeydoğu Asya’ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşar. Bu bölgelerdeki ormanlarda bulunan ağaç kovuklarında yuva yaparlar. Karanlık bastıktan sonra geceleri avlanırlar. Genellikle kuş, her türlü yumurta ve küçük boylu memelilerle beslenirler. Yerleşme alanlarına inerek kümes hayvanlarına büyük zarar verirler. Yırtıcı ve saldırgan bir memelidir. Vücudunun üst kesimi külrengi, göğsü beyazdır. Kuyrukları tüylü ve uzundur. Bacakları siyaha yakın, arka kesimi beyazdır. Uzunluğu 60-70 cm kadardır. Başı üçgen biçiminde, kulakları yuvarlak, pençeleri küçüktür. Posta değerlidir. Dişisi ortalama 55 günlük bir gebelik süresinden sonra bir batında 6-7 yavru doğurur.

Vucudu her delikten geçebilecek kıvraklığa sahip olan sansarın karnını doyurmak için geceleri tercih ettiği ve tavuk, güvercin, sürüngenler ve kuşların menüsündeki yiyecekler olduğu ifade ediliyor.

 

Share
906 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ