• Gazete Manşetleri

logo

reklam
20 Şubat 2018

PSAKD’DEN HIZIR CEMİ VE LOKMA ETKİNLİĞİ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi tarafından, Hızır Cemi ve lokma etkinliği düzenledi.
13-15 Şubat tarihleri arasında tutulan, Hızır Oruçlarının ardından, Malatya’da faaliyet gösteren birçok Alevi Vakfı ve Derneği tarafından Hızır Cemi ve Hızır lokma etkinliği düzenlenmekte. Bu Kapsamda, PSAKD Malatya şubesi de Hızır Cemi ve lokma etkinliği gerçekleştirdi.
PSAKD Malatya şubesinde gerçekleştirilen etkinliğe bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra, dernek yönetimi ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Etkinlikte bir açıklama gerçekleştiren,
“GELİN CANLAR BİR OLALIM”
Şube Başkanı Latife Ulutaş, Pir Sultan Abdalın yaşamından kesitler paylaşarak,şu değerlendirmelere yer verdi; “Bizler Pir Sultanın değerleri ile felsefesi ile inançları ile yaşamak istiyoruz. Pir Sultan sadece yoldaşlarına inancı değil çok büyük değerler de bırakmıştır. Yüzyıllar önce dahi kadın erkek eşitliğine inanmıştır. İnsan hak ve özgürlüklerini savunmuş, ezilen ve mazlumların yanında yer almıştır, asla zalime boyun eğmemiştir. Taşlanarak darağacına giderken dahi Hızır paşaya boyun eğmemiş, Hızır Paşa Pir Sultan’a o anda derki içinde şah kelimesi olmadan 3 nefes söyle seni asmayalım. Pir Sultan da sazını alır şahı öven 3 tane nefes söyler. Bu övgü İran şahına değil Şahı Merdan yani Hz. Ali’ye övgüdür. Pir Sultan asıldığı tarihe kahraman olarak yazıldı, Hızır Paşa da yıllardır lanet ile anıldı. İşte yoldaşlar bu bilinçle yolumuza devam edelim diyorum ve hepinize gelin canlar bir olalım diyorum. Lokmalarımız kabul olsun hak sizden razı olsun, tüm darda olanlara Hızır yetişsin, birliğimiz daim yolumuz ışık olsun”
“HIZIR, DARDA KALANLARIN YOLDAŞIDIR”
Şube Sekreteri Hatice Zengin ise, Hz. Hızır’ı anlatarak, bu tür etkinlikleri devam ettireceklerini kaydetti ve şu açıklamalara yer verdi; “Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi olarak bir Hızır Lokması hazırladık. Öncelikle biz yönetime yeni geldik. Arkadaşlarımızda beraber 11 Şubat itibari ile girdik ve İlk etkinliğimizde Hızır Lokması olacaktır. Hızır Alevilikte bir dayanışmadır, birlik ve beraberliktir, bugünde bu birlik ve beraberliği pekiştirmek için Alevi canlarımızla yan yana geldik. Bugün Alevilik aslında biraz tanımlanmaya çalışılan, ötekileştirilmiş, Alevi kimliği sorgulanan bir felsefe bir inanç yapısı. Böylesi önemli günlerde böyle anlamlı günlerde de yan yana olmak başka bir şeyi ifade ediyor. Kimliğimizi kendi kültürümüzü kaybetmememiz için bu gibi tarihleri biz önemsiyoruz. Bu gibi tarihlerin devam etmesini istiyoruz. Hızır aslında nedir, Hızır çağırdığımızda hazır olandır, Hızır darda kalanların zorda kalanların yoldaşıdır, Hızır aslında bütün mazlumların yoldaşıdır. Alevilikte de kimi zaman mazlum baba kimi zaman Pir Sultan Abdal kimi zaman bir derviş, ermiş, evliya olarak karşımıza çıkar. O yüzden biz Hızır’ı sadece bir güne sıkıştırmak istemiyoruz bir anlam olarak bakıyoruz. Çünkü Alevi toplumu her zaman darda kalan bir toplum olduğu için birini çağırma ihtiyacı duymuştur. Bazen Hızır’ı Hz. Ali olarak görmüştür, bazen Hızır’ı yaradan olarak görmüştür, bazen bir bebek annesi olarak, hasta doktor olarak görmüştür. Yani anlamı da çok geniş bir şekilde özetlenecek bir şeydir. Bugünde canlarımızla bu anlamda doğal anlamında yan yana geldik, bir Hızır lokması verdik. Yeni yönetimimize de bu anlamda bir adım oldu. Hayırlı olmasını vesile ediyorum. Hızır tüm darda kalanların yoldaşı olsun diyorum”
Yapılan konuşmaların ardından Önce Hızır cemi yapıldı ve akabinde gelen misafirlere Hızır lokması ikram edildi.

Share
684 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ