• Gazete Manşetleri

logo

reklam
11 Şubat 2018

PSAKD MALATYA ŞUBESİNE ULUTAŞ, ŞEÇİLDİ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Malatya Şubesinin 6. Olağan kongresi gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen kongre sonrasında, PSAKD Malatya Şube Başkanlığına Latife Ulutaş , getirildi.

PSAKD Malatya şubesinde gerçekleştirilen kongreye, birçok Siyasi ve sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ile dernek üyeleri katılım sağladı.

Kongrede ilk olarak konuşan PSAKD Malatya Eski dernek başkanı Mehmet Topal,  “Son 50 yıldır, ülkedeki ileri devrimci güçleri, bastırmak için, gerici faşist cemaatlerin, örgütlerin Türkiye’ye getirdikleri, nokta darbe ile olağanüstü hal arasına sıkıştırılmış bir ülke karanlığından başka bir şey değildir. AKP, darbeyi fırsata dönüştürerek kendisine muhalif olan bütün sesleri yok etmeye çalışıyor”

Kongrede konuşan ve dernek başkanlığına tek aday olarak giden, yeni şube Başkanı Latife Ulutaş ise;

Pir Sultan Abdal kültür dernekleri  olarak 30yılı geride bıraktık. Elbette bizim tarihimiz 30 yılla sınırlı değildir. Küllerimizden meydana gelen derneğimiz, adını aldığı Pır sultan Abdal’dan, düşüncesini, davasını ve mücadelesini devralmıştır. Pır Sultan Abdal’ın kendisinden önce yaşamış ve asla zalime boyun eğmemiş, susmamış biat etmemiştir. Bu vesile ile başta Madımak ta ateşe semah duran yoldaşlarımız olmak üzere Maraş. Çorum, Erzincan. Dersim, Malatya katliamında yaşamını yitiren tüm canları saygıyla anıyorum. Sevgili canlar bu coğrafyamız tarih itibarı ile çok zulüm yaşadı yaşamaya da devam ediyor. Hal böyle iken bu zulme karşı hak ve hakikat mücadelesi verenlerde eksik olmadı bu nedenle tarih sadece zalimleri değil, kahramanları da yazdı. Aleviler tarih boyunca yaşadıkları zulme katliamlara, asimilasyon politikalarına, sürgünlere rağmen direnişten vazgeçmemiş, tüm şantajlara karşı mücadeleyi seçmişlerdir. 72 millete aynı nazarda bakmış ve ırkçılığı reddetmişlerdir Kadın erkek eşitliğim en üst düzeyde savunmuş bir felsefeye sahiptir.  Sevgili arkadaşlar tüm bu değerler için “Gelin Canlar Bir Olalım” diyoruz. Derneğimize kültürümüze, inancımıza Pir sultan’ın felsefesine sahip çıkalım. Hep birlikte üretelim, hep birlikte yönetelim. Özgür ve eşit günlere olan inancımla hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum”

Yapılan konuşmaların ardından, yapılan kongre ile PSAKD Malatya Şube yönetimi, Latife Ulutaş, Hatice Zengin, Süleyman Çelik, Kazım Bereket, Saime Tuncel, Zeynal Aksüt, Şükrü Oğuz, olarak belirlendi.

 

 

Share
2459 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ