• Gazete Manşetleri

logo

reklam

“PEMBE TRAMBÜS’E” BİR TEPKİDE EMEP’Lİ KADINLARDAN!

Malatya’da, “Pembe trambüs” tartışmaları devam ediyor. Yapılacak uygulamaya bir çok kadın platformu ve siyasi partiler karşı çıkıyor. Malatya EMEP’ de tartışmalara dahil olarak yapılacak uygulamayı gerici ve cinsiyetçi bir yaklaşım olarak değerlendirdi.

EMEP kadınları adına Parti Binasında Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan, Beyhan Bali, Kadına yönelik her türlü şiddet ve saldırılar ne yazık ki artarak devam ediyor. Diyerek şunları söyledi; “ Kadınlar hunharca katlediliyor, kadınlar sokakta, otobüste, parkta hiç tanımadığı kişiler tarafından dahi darp ediliyor. Taciz ve tecavüze ise akıl almaz derecede meşrulaştırılarak aklanıyor. Bu konuda devletin ve yetkililerin politikaları ise çözümden uzak sorunu daha da derinleştiren bir noktadadır.

Malatya belediyesinin  sözüm ona kadını korumak adına vaat ettiği Pembe trambüs  uygulaması dinci, gerici ve cinsiyetçi bakış acısının ürünüdür.  Aslında bu proje kadınları suçlu  kabul eden kadını erkeği baştan çıkartan şeytan ve cinsel bir obje olarak gören karanlık  zihniyetin ta kendisidir. Kadınlara adeta gözümüze görünmeyin, görünürseniz şiddeti tecavüzü tacizi hak edersiniz denmektedir. Kadınların nasıl giyinip giyinmeyeceğine kaç çocuk doğuracağına gülüp gülmeyeceğine dair her konuda fikir üreten, iyi kadın kötü kadın üzerinden politika yürüten bu zihniyetin amacı kadınları adım adım sosyal hayatın dışına atmaktır. Kadınları çocuk doğuran, itaat eden bireyler haline dönüştürmek istiyorlar. Sözde cennet anaların ayağı altındadır, başımızın tacıdır diyorlar ancak kendi düşüncelerinden farklı davranıyorsa ona da kolaylıkla şiddet uygulana biliyor. Ankara’da KHK ile işten atılan, açlık grevinde ki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya yapılan müdahale ye karşı bir eylemde Veli Salçılık’ın annesi polisler tarafından yerlerde sürüklenmiştir. Buradan evlatlarının iş, ekmek mücadelesini sahiplenen ve bunun için mücadeleye eden anneye yapılan bu  saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Tüm bu gerçekler ışığında pembe trambüse binmeyen bir kadının nasıl değerlendirileceğini hepimiz biliyoruz. Bu uygulamayla biz kadınların daha çok şiddet tehlikesi ile karşı karşıya geleceği açıkça ortadadır.

Şu bir gerçek ki kadın ve erkeklerin farklı dünyaların insanıymış gibi birbirinden uzaklaştırılması kadının daha çok şiddet görmesi demektir.   Eğer gerçekten kadınlar için bir şey yapılmak isteniyorsa elbette yapılacak çok şey var. Öncelikli olarak kadına bakış açısını değiştirip kadınların eşitliği, özgürlüğünü kabul edilmelidir. Bizler pembe boyalı bu saldırılara hayır diyoruz. Karanlığa teslim olmayacağız. Hayatın her alanında vardık varız var olacağız. Kısaca pembe trambüs istemiyoruz. Hayatın tüm renklerini istiyoruz” dedi.

Etiketler:
Share
3579 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ