• Gazete Manşetleri

logo

reklam
10 Haziran 2018

ÖZTÜRKOĞLU GÜVEN TAZELEDİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya şubesi 13. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen kurul sonrası mevcut şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu güven tazeleyerek yeniden İHD Malatya şube Başkanlığına seçildi.
Bir salonda gerçekleştirilen kurula, CHP Malatya genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili ayrıca dernek üyesi Veli Ağbaba’ İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, HDP Malatya Milletvekili adayları ile birçok STK temsilcisi ve dernek üyeleri katıldı.
“KHK’LAR MUHALİF OLAN HERKESE UUGULANDI”
Divanın oluşturulmasının ardından bir konuşma gerçekleştiren İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu, KHK’ları gündemine alarak şunları söyledi; “OHAL sürecinde çok sayıda Kanun hükmünde kararname çıktı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası asıl darbe kanun hükmünde kararname ile kamu emekçilerine, gazetecilere, derneklere, radyolara, televizyonlara, HDP eş başkanlarına ve milletvekillerine, muhalif kim varsa herkese. OHAL KHK”ları ile kamudan ve özel sektörden ihraç edilip işsiz bırakılan 200 bin civarında emekçi, aileleri ile birlikte yaklaşık bir milyon insan açlığa mahkûm edildi. İhraçlar çok ağır bir ekonomik ve sosyal hak ihlali oluşturmuştur. OHAL bahanesiyle KESK’e bağlı sendikalardan ihraç edilen ve aynı zamanda üyemiz olan insan hakları savunucularının onurumuz olduğunu bir kez daha ve yüksek sesle ifade ediyoruz. Üyelerimizden Bülent UÇAR ihraç olduktan sonra geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Kendisini bir kez daha saygıyla anıyoruz”
“30 YIL GERİYE GİTTİK”
‘Türkiye’nin insan hakları bakımından 30 yıl geriye gittiğini’ ifade eden İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan; “İHD Kurulduğu 1986 yılında, sıkıyönetim altında kurulmuştu. O tarihten bu zamana kadar önemli mücadeleler yaşadık. Geçenlerde 2017 raporunu açıkladığımızda biz şöyle bir tespitte bulunduk. İnsan hakları ihlalleri bakımından 30 yıl geriye gitmişiz. Türkiye’de ki bu siyasi iktidar, 30 yıl boyunca elde edilen çeşitli hukuksal kazanımları maalesef 30 yıl geriye götürmüş. Şimdi sanki hiç bir şey olmamış ve sanki bunlardan kendileri sorumlu değilmiş gibiler. Yeni yeni şeyler duyup hayrete düşüyoruz. Ama unuttukları bir şeyler var, biz varız. Türkiye’nin demokrasi güçleri var. Bizim çok güçlü mücadele birikimimiz var. Bu salonda birçok kurum temsilcisi var. Burada bulunan herkes, demokrasi mücadelesinin olmazsa olmazı. Evet insan hakları karnesi çok kötü, öyle kötü ki, Avrupa konseyi nezdinde son üç içerisindeyiz” dedi.
“12 EYLÜL DÖNEMİNİ YAŞIYORUZ”
‘Türkiye aslında 12 Eylül’ü andıran günleri yaşıyor’ diyen CHP’li Ağbaba ise; “12 Eylül’de tabi baskılar, işkenceler, zulümler vardı. Ama geçen akşam gördük ki, o işkenceler artarak devam ediyor. 17 yaşındaki çocuklar, hükümete karne verdiği için herkesin gözü önünde saldırıya uğradılar. Ben hem onlara bu saldırıyı yapanları kınıyorum, hem de orada saldırıyı izleyenleri de ayıplıyorum”şeklinde konuştu.
“MÜCADELEYE DEVAM”
HDP Malatya Milletvekili ilk sıra adayı ve İHD Malatya Şube yönetiminde olan Mehmet Tuncel ise; “Son 3 yıldır insan hakları yöneticisi olarak çalışmaya başladık. Türkiye ve Malatya’da insan hakları yönünden büyük bir sorun var. Bizde bu süreç içerisinde elimizden geldiği kadar yönetimde olan arkadaşlarımızla beraber bütün alanlarda, mağduriyetlerin giderilmesi için koşuşturduk. Türkiye’de barış istediğimiz için tutuklandık. Afrin’e operasyon yapıldı. Bizde bu savaşların olmaması ve Barışı savunduğumuz için bizde mağdur olduk. Benle birlikte 9 İHD’li arkadaşımız cezaevine gittik. Ceza evlerinde büyük oranda insan hakları ihlalleri var. İnsan Halkları savunucuları olarak bizler ezilenlerin, ötekileştirilenlerin, baskı görenlerin sisteme karşı olanların mağduriyet yaşayanların, din, dil, ırk ayrımı yapmadan herkesin yanında olduk. Bütün mağdurlar bizlere başvuruyordu. Başvurduklarında bizde gereken yardımlarımızı gerçekleştiriyorduk. OHAL’den dolayı biliyorsunuz birçok alanda mağduriyetler yaşandı. AKP döneminde baskılar daha çok arttı. İnsan haklarının dünyada uluslar arası boyutta bir yeri vardır. Dediğim gibi birçok arkadaşımız içeride bazıları da benim gibi denetimli serbestlikle bırakılmış durumda. Ama ne yapacağız mücadeleyi bırakacak mıyız? Ben siyasi partiden Milletvekili adayı oldum ve mücadelem orada devam edecek”
Yapılan konuşmalarda sonra gerçekleştirilen seçim sonrası Mevcut şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu güven tazeleyerek yeniden İHD Malatya şube başkanlığına seçildi.

 

Share
1415 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ