• Gazete Manşetleri

logo

reklam

ÖSP Malatya’dan Ermeni Soykırımı Paneli

irfan-akalp-osp-malatya-ermeni-paneliÖzgürlük ve Sosyalizm Partisi Malatya İl Örgütü 1915 olaylarının 101. yı ldönümünde düzenledi bir panel ile 1915’i ve günümüze kadar gelen süreci tartıştı. Ermeni soykırımının 101. yıldönümü olması sebebiyle düzenlenen panele araştımacı – yazar İrfan Akalp konuşmacı olarak katıldı.

23 Nisan Cumartesi günü ÖSP il binasında gerçekleştirilen panel 14:00’da başladı. 1915 olayları ile ilgili konuşan İrfan Akalp, soykırım öncesi dönemde Anadolu ve Trakya’da yaşayan ermenilerin iktisadi, sosyal ve politik bölünmüşlüklerine vurgu yaptı. Akalp Ermenilerin bölünmüşlüklerini şu cümlelerle ifade etti;

“Ermeniler iiye ayrılıyor. Bir İstanbul Ermenileri. Anadolu Ermenileri ise üçe ayrılıyor. Bir şehirlerdeki zanaatkar Ermeniler, iki çiftçi Ermeniler, üç dağlı Ermeniler. Yani sınıfsal bir farklılıklar var Ermeniler arasında. İstanbul’da ki bu Ermeniler, doğunun Ermenileri’nin sorunlarına karşı duyarsızdılar. Zaten dikkat edilirse bugün İstanbul’da Ermeni Kiliseleri dururken Anadolu’da binlerce Ermeni Kilisesi yerle bir edilmişlerdir.”

 

Etiketler: » »
Share
3529 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ