• Gazete Manşetleri

logo

reklam

ÖSP Dünya Dil Gününde Panel Düzenledi

osp-malatya-dil-paneliÖzgürlük ve Sosyalizm Partisi 21 Şubat Dünya Dil Günü’nde  il binasında bir panel düzenledi. ÖSP il binasında düzenlenen panele ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek  ve Mardin Artuklu Üniversitesi Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nde görevli Öğretim Üyesi Ramazan Pertev katıldı.

ÖSP üyeleri ve çeşitli kurum temsilcilerinin katıldığı panelde Öğretim Üyesi 21 Şubat’ın dil günü olması sebebiyle sunumunu Kürtçe yaptı. Ramazan Pertev’in ardından söz alan Sinan Çiftyürek, dünyada her halkın bir dili olduğunu ve hibir halkın kendi anadili dışında tarif edilemeyeceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı;

“Bir halkın dili yok edilmişse o halk ta yok edilmiş demektir. O nedenle her halkın, kendisiyle yaşıt olan bir anadili vardır. Bunun çarpıcı örneğini biz şuan Malatya’da yaşıyoruz. Bizim şuanda Malatya’da 2. 3. kuşak gençlerimiz artık kendilerini Kürt olarak ifade etmiyorlar. Anneleri Kürt, babaları Kürt, coğrafyaları Kürt ama bizim Malatya, Elazığ, Erzurum’da ki sınır bölgelerinde ki gençlerimiz kendilerini Kürt olarak ifade etmiyorlar. Bu bağlamda Konfüçyüs’ün “bie ulusu yok etmek mi istiyorsunuz? Anadilini yok edin” cümlesi önemlidir.

Etiketler: » » »
Share
4000 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ