• Gazete Manşetleri

logo

reklam
15 Eylül 2018

“OKULLAR DENETLENSİN”

Eğitim Sen Malatya Şubesi Tarafından geçtiğimiz günlerde özel bir anaokulunda 5 yaşındaki bir anaokulu öğürencisinin hayatına kaybetmesine ilişkin açıklama yapıldı. Şube Başkanı Kazım Albayrak yaptığı açıklamada; “ Çocuklarımızı kaybetmemek için özel ve kamu okulları denetlenmelidir” dedi.

Malatya’da Özel bir anaokulunda hayatını kaybeden 5 Yaşındaki Miray Korkmaz için Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Kazım Albayrak Şube binasında konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
“HEBERLER ANNE VE BABAYI DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR”
Basında yer alan ve ‘Miray Korkmaz’ın‘Zihinsel engelli ‘olduğuna dair haberlerin asılsız olduğunu kaydeden Albayrak, bu tür haberlerin aileyi daha da üzdüğünü söyledi. Albayrak; “İlimizde iki gün önce kaybettiğimiz Miray Korkmaz, 5 yaşındaydı. Uyum eğitimi kapsamında bir hafta önceden anaokuluna başladı. Perşembe günü annesiyle okula gelen Miray Korkmaz, annesinden ayrı tutularak diğer öğrenci ve öğretmenlere bir etkinliğe katıldı. Etkinlik sonrasında öğrenci bir süre sonra havuzda görevliler tarafından cansız olarak bulundu. Miray Korkmaz’ın yerel basında zihinsel engelli olduğu yazılmaktadır. Aile ve komşuları çocuğun kesinlikle zihinsel engelli olmadığını, sağ ayağında kaslarıyla ilgili kaçak bir sorun olduğunu belirtiler. Zihinsel engelli olduğuna dair haberler anne ve babayı derinden yaralamış durumda ayrıca yapılan haberle sanki annenin sorumsuzluğu varmış gibi algı oluşturulmuştur. Basın ve görevliler kamuoyunu bilgilendirme konusunda daha hassas olmalı, kamuoyu vicdanı bunu gerektiriyor” dedi.
“DENETİM EKSİKLİĞİ VAR”
‘ Özel okullarda denetim eksikliği mevcut’ diyen Albayrak açıklamasının devamında; “Eğitim toplumsal yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi kamusal ve toplumsal işlevlerinden ayrıştırılarak serbest piyasa mekanizmasına göre rekabetçi mantıkla büyük bir ekonomik sektöre dönüşmüştür. Yıllar içinde kamusal eğitim adım adım zayıflatılmış kamu kaynakları özel okullara aktarılmış ve devlet desteğiyle güçlendirilmesi politikası izlenmiştir. Bu okullara öğrenci yönlendirme sayısı dikkat çekici şekilde artmaktadır. Diğer yandan özel okullara kaynak aktarılırken MEB personel giderleri hariç elinde kalan 10 milyar TL’nin 2 milyarı tasarruf tedbirleri kapsamında kesildi. Böylece MEB’in kemeri yüzde 18 kısıldı. Özel okullarındaki denetimsizlik diğer yanda kamu okullarının bakımsızlığı ve sorunları eğitim sistemini içinden çıkılmaz bir duruma sokmuştur” şeklinde konuştu
“SON BİR YILDA 600 YARALANMA 20 ÖLÜM VAKASI”
‘Ülke genelinde Son bir yılda okullarda güvenlik sorunlarından kaynaklı 600 yaralanma ve 20 çocuğumuzun hayatını kaybetmiştir’ diyen Albayrak; “Özel eğitim kurumlarında çalışan eğitim emekçileri güvencesiz çalışmakta, kamuda çalışanlar gibi örgütlü olmadıklarında kendilerini tam olarak ifade edememektedirler. Eğitim Sen olarak onlarla hukuksal dayanışmamız devam edecektir. Okullarımızdan çocuklarımızı kaybetmemek için Milli Eğitim Bakanlığı Kamu ve Özel okulların fiziki problemlerini çözmelidir. Okul bahçesinden kantine kadar bütün alanlarla ilgili kontrollerin ve denetimin, iş güvenliği uzmanlarınca yapılmalı. Ciddi bir denetim geliştirilmeden bu problemler çözülmeyecektir” diye konuştu.

 

Share
2917 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ