• Gazete Manşetleri

logo

reklam
13 Nisan 2018

“MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ören Şube Başkanı Mazlum Köse; “Pir Sultan yoldaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar eylemlerimiz ve mücadelemiz devam edecektir.” İfadelerinde bulundu.
Son dönemde Alevilere yönelik baskıların artarak devam etiğini kaydeden PSAKD Ören Şube Başkanı Mazlum köse, yaptığı açıklama ile Alevilerin asimile edilmeye çalışıldığını ifade etti. Köse yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; “Derneğimize yönelik, son dönem baskılar artmış durumdadır. Bu bizi dernek, şube ve genel merkez düzeyinde, Türkiye’de yaşayan Aleviler olarak son derece kaygılandırmaktadır. Bildiğiniz gibi, PSAKD’nin çeşitli şubelerinde yöneticilik yapan üyelerimiz, yöneticilerimize son dönemlerde baskılar artmış durumdadır. Aylardır, Sarıyer şube Başkanımız eşi tutuklandı ve cezaevinde tutulmakta. Mersin’de kadın yöneticimiz, Alevi kimliğinden dolayı tutuklandılar. Yine yakın tarihte başta genel başkan yardımcımız Erol Yeter olmak üzere Erzincan PSAKD şube yöneticileri ve üyelerimizin içerisinde bulunduğu 16 canımızı da önce gözaltına aldılar, sonra gerekçesiz bir şekilde önceden hazırlanan mahkeme tutanakları ile cezaevine koydular. Yine yakın tarihte Ankara Yenimahalle şubemizde yönetim seviyesinde arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Mahkeme süreci şuan deva ediyor ve akıbetleri hakkında bilgi alamamaktayız ve bu bizleri kaygılandırmakta.
Alevilerin, örgütlü mücadelesine yönelik olarak yapıldığını düşünmekteyiz. Aslında biz Aleviler olarak, kendi içerisinde yetersiz olarak gördüğümüz, olması gerektiği yerde, olmadığını üşündüğümüz örgütlülüğümüzü bile şuanda dağıtmak ve engellemek istiyorlar. Alevilerin örgütlü olması ve birlikte mücadele etmesi, haklarını talep etmeleri birilerini rahatsız etmekte. Bundan dolayı bizi bireyselleştirmek ve yok etmek için örgütlü yapımıza bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda Alevilerin son dönemde artarak devam eden Asimilasyona yönelik tertipli girişimler var. Farklı kimliklerle Alevi dedesi olduğunu iddia eden bazı kişilere, devlet tarafından verilen gri pasaportlarla, Alevi canlarımızı asimile yoluna gidiyorlar. Bizleri, camilere mahkum etmek istiyorlar. Biz Alevilerin bir duruşu ve inancı vardır. Cem evlerimizin yasal statüye kavuşturulması için yasal girişimlerimizi kararlılıkla yürüteceğiz. Biz bu gri pasaportlu dedelere karşıda mücadelemizi yürütmeye davam edeceğiz.
Bizim tek bir çıkar yolumuz var ve şu çağrıyı yapıyoruz; Alevilerin birlikte mücadele etmesinde başka yolu yoktur. Biz bir olacağız, iri olacağız ve diri olacağız. Bütün bu zulme boyun eğmeyeceğiz. Son olarak, Pir Sultan yoldaşlarımız bırakılıncaya kadar eylemlerimiz ve mücadelemiz devam edecektir.”

 

 

Etiketler: » » »
Share
1103 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ