• Gazete Manşetleri

logo

reklam
05 Mart 2015

Malatya Toplum Gönüllüleri Vakfı İle Röportaj

IMG-20141224-WA0000Malatyahabersaati: Öncelikle merhaba kendinizi tanıtır mısınız?

Orhan Aslan: Adım Orhan Aslan aslen Malatyalıyım. İnönü Üniversitesi İktisat bölümü ögrencisiyim.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Malatya koordinatörüyüm.

Malatyahabersaati:  Toplum Gönülleri Vakfından söz ettiniz bize vakfınızı acıklarmısınız?

Orhan Aslan: Elbette vakfımız 2002 yılında yasal kimligini kazanmıştır,kurulduğu günden yana (2003-2014) 123 Üniversite,71 il,295,729 genç 6,318 proje gerçekleştirmiş ve 2.3 milyon kişi bu projelerden yararlanmıştır. Toplum Gönüllüleri Vakfı herhangi bir siyasi partiye bağlı değildir, herhangi bir ideolojinin savunuculuğunu ve propagandasını yapmaz ve ayrıcı din, dil, ırk, etnik ayrımı yapmaz farklılıklara saygılı olup ve farklılıklarla bir arada yaşama kültürünü geliştirmektir amacı. Gençlerin kişisel gelişimlerine destek olup toplumsal sorunlara olan duyarlılığını artırmaktır.

Malatyahabersaati:  Ne zamandır Malatya’da çalışmalar yürütüyorsunuz?

Orhan Aslan: Geçen yıl Ekim ayından bu yana çalışmalar yürütüyoruz.

Malatyahabersaati:  Bulunduğunuz süre içinde Malatya’da neler yaptınız?

Orhan Aslan: İlk olarak Malatya Park Avm de stand açtık daha sonra ise ilerleyen süreçlerde Arguvan Çok Programlı Anadolu Lisesinde Mesleki Kütüphane yaptık farklı bölümlerde okuduğumuz için bölümlerimiz hakkında bilgiler verdik liseli kardeşlerimize.

Daha sonra ise Hekimhan Sofular Köyü Sofular İlköğretim Okulunda bir matematik sınıfı tasarladık amacımız kardeşlerimize matematiği sevdirmek ve başarılarını arttırmak, bunların devamında bu projeleri gerçekleştirmeden önce Malatya esnafından kitaplar toplayıp bu okullara bağışladık, son olarak ise geçtiğimiz Pazar günü huzurevindeki büyüklerimizi ziyaret edip müzikle,hediyelerle, sohbet ederek onların hayata olan bağlılığını arttırmaya çalıştık.

Malatyahabersaati:  Bundan sonra Malatya’da neler yapmayı düşünüyorsunuz projelerinizden biraz bahsedermisiniz?

Orhan Aslan: Yaklaşık 2 haftadır Abdullah Gül parkında her Cumartesi saat 13:00 da hep beraber farkındalık yaratarak kitap okuyoruz ve insanları kitap okumaya davet ediyoruz. Ayrıca önümüzdeki süreç içinde Engelliler Merkeziyle görüşüp ortak bir proje yapmaya karar verdik. Rehabilitasyon merkezleri, Lösev hastaları Sevgi Evlerini ziyaret ederek onlar destek olmaya çalışacağız,kısacası yerel de toplumsal sorunlara hep birlikte çözüm arıyoruz ve onlara dair etkinlikler projeler yapıyoruz.

Malatyahabersaati:  Toplum Gönüllüleri olarak hedefleriniz nelerdir?

Orhan Aslan: Toplumda sosyal sorumluluk yönünde farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde çeşitli sosyal hizmet projelerini hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Malatyahabersaati:  Projelerinize vakfınıza değindiginiz, projeleri gerçekleştirirken halktan nasıl bir izlenim gördünüz beklentileriniz nelerdir?

Orhan Aslan: Bizlerin böyle projeleri yapacağımızı öğrenince çok olumlu karşıladılar bize destek verip projelerimize destek sundular ve devamlı böyle duyarlı insanlar olarak kalmamızı istediler.

İnsanların bizleri desteklemelerini istiyoruz daha önce bahsettiğim gibi proje için kaynak ihtiyacımız oluyo bir kalem bile bağış yapılsa bize seviniriz çünkü biz onları ihtiyacı olan insanlara dagıtıyoruz ve  ayrıca projelerimizi onlarla birlikte gerçekleştirmek istiyoruz.

Yerel yönetim ve esnafın bize projelerimizi gerçekleştirmek için desteğini istiyoruz.

Malatyahabersaati:  Gönüllülük sizce nedir ve son olarak söylemek istediğiniz birşey varmı ?

Orhan Aslan: Gönüllülük bence kelimelerle anlatılması mümkün değildir insanın bunu yaşaması lazım çünkü bir insanı mutlu etmek insanlara el uzatmak ve gönüllü olmaya değer. Bizlere katılmak isteyen projelerimize destek olmak, bizlerle birlikte gerçekleştirmek isteyenler facebook sayfamız olan Malatya İnönü Üniversitesi Toplum Gönüllüleri sayfamızdan iletişime geçebilirler bu röportaj için sizlere teşekkür ederim.

Etiketler: » » »
Share
5321 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ