• Gazete Manşetleri

logo

reklam
21 Ağustos 2016

Malatya PSAKD’den Antep Katliamı Açıklaması

malatya-psakd-antep-aciklamasiMalatya PSAKD Şubesi bugün gerçekleştirdiği basın açıklamaları ile Antep’te IŞİD terör örgütü tarafından gerçekleştirilen katliamı lanetledi.

Antep‘in Şahinbey İlçesi Beybahçe Mahallesi’nde dün saat 22.50 sıralarında bir düğüne bombalı saldırı düzenlendi. Bazı görgü tanıkları saldırının canlı bomba saldırısı olduğunu söylerken, güvenlik kaynakları terör eyleminin bombalı araçla gerçekleştirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde de duruyor.

Konu ile ilgili basın açıklaması gerçekleştiren PSAKD Malatya Şubesi, yaşanan IŞİD saldırısını lanetlerken, IŞİD’in kurulduğu günden bugüne AKP iktidarı tarafından desteklendiğini, silah, mühimmat ve sağlık konuları başta olmak üzere AKP hükümetinden her türden yardımı aldıklarını belirttiler.

HÜKÜMET POLİTİKALARI ÜLKEYİ KARANLIĞA MAHKUM ETTİ

Malatya PSAKD Şube Başkanı Songül Tunçdemir yaptığı açıklamada “14 yıllık AKP hükümeti döneminde ortaya konulan kamplaştırıcı, ötekileştirici, inkarcı ve imhacı siyaset ve iflas etmiş olan dış politika ülkemizi tam anlamı ile Ortadoğu karanlığına itmiştir. İçeride cemaatçı çetelerin en etkili kurumları ele geçirmesine seyirci kalan ve tüm uyarılarımıza rağmen Suriye politikasında cihatçı, şeriatçı güçleri destekleyip palazlanmasına hizmet eden siyasetin sonucunda onlarca katliam yaşandı.

Darbe girişimleri gerçekleştirildi. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yol ve yöntemlerle çözümü yerine çatışma, imha ve inkarı esas alan politik süreç tercih edildi. Sonucunda da durum içinden çıkılamaz bir hal aldı. Dinsel gericiliğin yaşamın her alanını sarıp sarmalaması ile birlikte bu çeteler halk içinde ciddi anlamda taban ve destek buldu. Her olayın ardından kandırıldık, yanıldık, Allah bizi islah etsin türü açıklamalar siyasal iktidarın sorumluluğunu asla hafifletemez. Suruç, Diyarbakır, Adana, Ankara Gar, Kızılar, Merasim Sokak, Taksim, Lice, Cizre, Nusaybin ve daha adını saymakla bitiremeyeceğimiz katliamların ardından tek bir yetkilinin istifa etmemesi, kimsenin görevden alınmaması hükümetin meseleye bakış açısını ortaya koymaktadır.”

OHAL UYGULAMASI ACİLEN KALDIRILMALIDIR

15 Temmuz darbe girişimin ardından uygulamaya koyulan OHAL uygulamasının ise aiclen kaldırılarak Türkiye’de demokratik bir ortamın hızla inşaa edilmesi gerekliliğini vurgulayan Tunçdemir  basın açıklamasına şöyle devam etti;

“Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği örgütlülüğü olarak acilen OHAL uygulamasının sonlandırılmasını, demokratik ortamın en kısa sürede sağlanmasını, iç barışın bir an önce hayata geçirilmesini ve laik demokratik bir Cumhuriyetin tesisi için bütün kesimlerin bir arada ortaklaştığı bir zeminin oluşturulmasını talep ediyoruz. Bu ülkenin asli unsurlarını dışlayarak yapmaya çalıştığınız Anayasanın da kurduğunuz “Milli Cephe”ninde bir faydası olmayacaktır. Şeriata ve savaşa karşı laikliği, barışı, özgürlükleri ve demokrasiyi esas almalıyız.

Son söz olarak Antep’te rengi, dili, inancı ne olursa olsun katliama maruz kalan canların acılarını acımız biliyoruz. Yanlarında olduğumuzu kamuoyu aracılığı ile ilan ediyoruz. Yaratılmak istenen iç savaşın karşısında olacağız, “düşmanımın düşmanı dostumdur “ fikriyatını reddediyoruz. Türkiye halklarının tam hak eşitliğinden yana tavrımız nettir. Gerici ve şeriatçı örgütlenmeye karşı tüm halkları uyanık olmaya ve ülkemizin daha fazla bataklığa sürüklenmesini birlikte önlemeye çağırıyoruz.

Başta hükümet olmak üzere tüm sorumluları hesap vermeye ve istifa etmeye davet ediyoruz. Hepimizin başı sağolsun. Hak bize böyle acıları bir daha göstermesin.”

 

Etiketler: » » »
Share
2886 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ