• Gazete Manşetleri

logo

reklam

Malatya KESK: “Hükümet İşi Çığrından Çıkarıyor”

kesk-khk-basin-aciklamasi1 Eylül’de resmi gazetede yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilen KESK üyeleri hakkında KESK Malatya Şubeler Platformu bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 14:00’da Malatya postanesi önünde bir araya gelen KESK üyeleri, 672 sayılı KHK ile görevinden uzaklatırılan KESK üyelerinin hükümetin işi çığrından çıkarması olarak yorumladı.  Basın açıklamasını okuyan BTS Malatya Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Hasan Akdemir, ihraç edilen devlet memurları arasında kendi üyelerinin de bulunduğunu ve bu kişilerin çoğunun KESK bileşeni sendikaların yönetimlerinde yer alan insanlar olduğunu söyledi. FETÖ ile mücadele kapsamında emek ve demokrasi cephesinde yer alan kurumların üye ve yöneticilerinin de hedefe alındığını söyleyen Hasan Akdemir;

AKP SENDİKALARI HEDEF ALIYOR

” AKP açıkça sendikal örgütlülüğü, temel hak ve özgürlükleri hedef almakta, muhalif sesleri susturmayı kendi deyimleriyle “ölüm kalım” meselesi olarak görmektedir. Darbe girişimi AKP’ye yarım kalmış operasyonlarını tamamlamak için de bir bahaneye dönüşmüş durumdadır. Bunun en somut örneği Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne yönelik baskıların OHAL fırsat bilinerek ihraçlar ile devam ettirilmesidir. AKP, “barış”, “demokrasi” “çözüm”, “diyalog” gibi çağrıları ve kavramları “terör” faaliyetleri olarak görmekte, suç kapsamına almaktadır.

DİĞER SENDİKALAR SESSİZ

Basın açıklamasını okuyan Hasan Akdemir, KHK ile görevden alınan binlerce kamu çalışanının üye olduğu diğer sendikaların bugüne kadar konu ile ilgili hiçbir girişim yada açıklamalarının bulunmadığını söyledi. Yandaş sendikaların görevden uzaklaştırmalar konusunda tutumunu eleştiren Akdemir şöyle konuştu;

“Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, binlerce üyesi bir gece yarısı çıkarılan KHK ile ihraç edilen diğer sendikalardan en küçük bir itiraz gelmemiş olmasıdır. Üyelerinin hak ve çıkarlarını savunmayan bir sendikanın meşruluğu tartışmalıdır.”

İhraç edilen KESK üyelerinin görevlerine iade edilmesini söyleyen Hasan Akdemir, üyelerinin görev yaptıkları kamu kurumlarına tekrar yerleştirilene kadar mücade etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Etiketler: » »
Share
6202 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ