• Gazete Manşetleri

logo

reklam
07 Mayıs 2015

Latife Ulutaş: HDP kadınların kendini ifade edeceği bir alan

latife-ulutas-roportaj 05-07-2015-01HDP’nin Malatya adayı Latife Ulutaş, mevsimlik işçiyle beraber işveren çiftinin de tekelleşen üretimde mağdur edildiğini belirterek, “Kayısı üretimin yapıldığı Malatya’da üretimden elde edilen kar birkaç sermayedarın arasında paylaşılıyor. Üretimi ellerinde tutan sermayedarlar yüzünden emekçi çiftçi de mevsimlik işçi de zarar ediyor. Malatya’da büyük bir emek sömürüsü var. Parti olarak tekelleşen üretimi yok edeceğiz” dedi.

Tarıma dayalı ekonomiye sahip olan Malatya’nın HDP adayı Latife Ulutaş, giderek sanayi kenti haline gelen kentin kadın sorunları, mevsimlik işçiler ve HDP’nin “yeni yaşam” projesi üzerine konuştuk. Yaz aylarıyla beraber kente çalışmak için gelen mevsimlik tarım işçileriyle beraber kentte sorunların daha da arttığını söyleyen Latife, “İşçilerin sorunları giderek artıyor, çünkü ortada büyük bir haksız ücretlendirme söz konusu. Bu haksızlık tarla sahibinden taraf olmuyor, zaten onun da ürünlerinden elde ettiği gelir, yok denecek az. Türkiye’de üretici değil, satıcı kazanıyor. Bu durum beraberinde büyük bir haksızlığı da beraberinde getiriyor” diye konuştu.

‘Kayısı üretimi sermayedarların tekelinde’

Kente çalışmak için gelen işçilerin büyük bir kısmının kadınlar ve çocuklardan oluştuğuna dikkat çeken Latife, mülk sahiplerinin çoğunun da kadın olduğunu ifade etti. Latife, “Dolayısıyla toplumsal sömürüye maruz kalan kadın ve çocuklar ucuz ücretlendirmeyle yine bir ayrım politikasına maruz kalırken, mal sahibinin kar elde edemediği Türkiye’de kadın çiftçiler de işlerinden kar elde edemiyor. Sattığı üründen kar edemeyen çiftçi doğal olarak işçisine bir güvence veremiyor. İşçiler düşük ücretlerle ve hiçbir sosyal hakkı olmadan çalıştırılıyor. Bir iş cinayeti olsa işveren de zor durumda kalıyor. İnsanlar işçi parasını ödeyemiyor ve aynı zamanda verdiği emeğin karşılığını alamıyor. İşçi ve işveren karşı karşıya geliyor ancak en işverenin ne de işçinin bir güvencesi yok. Kayısı Malatya’da çok fazla ama para etmiyor. Çünkü Malatya’da da kayısı üretimi sermayedarların eline geçmiş durumda. Sermayedar bunu birkaç tane tüccarın üzerinde yürüterek işçi ve emekçi kesimini mağdur ediyor. Birkaç sermayedarın emek sömürüsüyle yürütülen kayısı ticareti kıyıda köşede kalan çiftçiyi ezip geçiyor. Malatya’da büyük bir emek sömürüsü var. Parti olarak tekelleşen üretimi yok edeceğiz” dedi.

‘Halklar arası açık uçurum var’

“Bunların hepsi sermayenin oyunların olduğunu biliyoruz. Sermayedarlar yükseliyor ve büyüyor, yoksulluk iyice derinleşiyor” diyen Latife, tekelci anlayışın sadece Malatya’nın sorunu olmadığını, aynı zamanda tüm Türkiye’nin aynı sorunla boğuştuğun dikkat çekti ve ekledi: “Türkiye giderek daha fazla tekelleşiyor. Zengin ve fakirin arasındaki fark giderek daha da açılıyor. Aynı işi yapan çiftçinin biri çok kazanırken diğeri aç kalıyor. Sorun giderek daha da artıyor.” Var olan ticaretin bir sonucu olarak kadınların çok çalışma ve cinsiyetçi ücretlendirmelere tabi tutulduğunu kaydeden Latife, “Fazla nöbet saatleri, ucuz işgücü, mobing, taciz ve birçok muamelelerle karşı karşıya kalan kadınlar sistemin oyunu altında ezilmiş durumda. Bu yüzden HDP’nin kadın partisi olduğunu söylüyoruz. Kadın özgürleşmeden hayat özgürleşemez. Partimiz çalışan kadınlara da ev içi emeğin görünür olması açısından belli bir miktar ödeme yapılması gerektiğini belirtiyor. Zaten silahlanmaya, savaşa ve gaza büyük bir bütçe ayrılıyor. Bunu kadınlara ayırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

‘Malatya’da kadınlar haklarından haberdar değil’

“Malatya her halktan her düşünceden kadınların var olduğu kozmopolit bir yer” diyen Latife, kent nüfusunun büyük bir kısmının iktidardan şikâyetçi olduğunu kaydetti. Kentte yaşayan kadınların kadın haklarından bihaber, emek sömürüsüne maruz kaldıklarını ifade eden Latife, “Kürt hareketinde yer alan kadınlar olarak 20 yıldır kentte çalışma yürütüyoruz. Kentte genel olarak kadınlar cins bilincinden uzak. HDP ile beraber bu sorunun daha aza indirgeneceğinin kanaatindeyim” dedi.

‘HDP kadınların kendini ifade edeceği bir alan’

“Kadının elinin değmediği hiçbir alan başarıya ulaşamaz diye düşünüyorum. Bunun örneklerini biz Rojava’da da gördük. Gerçekten Türkiye’nin kurtuluşunun kadınların elinde olduğunu düşünüyorum” diyen Latife, kadının dahil olduğu sürecin daha kolay bir şekilde çözüleceğinin altını çizdi. Latife, ” HDP bunun için Türk, Kürt, Çerkez, Ermeni, Alevi ve Sünni’nin her kesimden kadınların kendisini ifade edebileceği bir alan yarattı. Hepimiz kocaman bir çiçek bahçesiyiz. Bir birimize saygı duyuyoruz ve birbirimizin sorunlarını birbirimize tahammül ederek aşacağımıza inanıyoruz” şeklide ifadelerde bulundu.

Etiketler: »
Share
4437 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ