• Gazete Manşetleri

logo

reklam
01 Kasım 2018

KOBANE GÜNÜ İÇİN ANMA ETKİNLİĞİ

1 Kasım Dünya Kobane Günü vesilesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya il örgütü tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada IŞID çetelerine lanet okundu.
HDP il binasında gerçekleştirilen açıklamaya ÖSP, ESP, DBP Parti temsilcilerinin yanı sıra, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile Demokratik Toplum Kongresi Temsilci ve üyeleri katıldı.
Toplantıda konuşan HDP Malatya İl Eş Başkanı Perihan Yücekaya şunları söyledi;“Karanlığın temsilcisi olan İŞİD çeteleri, 2014 yılında Irak ve Suriye’de barbarca yöntemler ve vahşi görüntüler ile yayılmaya başladı. Musul, Rakka ve birçok Irak ve Suriye kentlerinde ordular, direnmeden kentleri terk ederek bu “kötülük ordusu”na adeta teslim oldu.
IŞID çeteleri küresel ve bölgesel güçlerin de desteği ile kadın, çocuk, sivil demeden on binlerce kişiyi katletti. Bu karanlık güç, 2014 yılının sonbaharında Kobane’de Kürt halkının ve onların dostlarının direnişine çarptı. IŞID’in tank, top ve her türlü ağır silahına karşı, Kobane halkı bedenini iradesi ile bütünleştirerek amansız bir direnişe tutuştu. Dünyadaki tüm demokrasi ve özgürlük yanlısı kesimler, Kürtlerin Kobane direnişini önünde saygıyla eğildi.
‘Kobane düştü düşecek’ diyenlerin hevcslcri, direniş iradesi karşısında kursaklarında kaldı. Durdurulamaz denilen İŞİD çeteleri, Kobane’de bozguna uğratılırken, hem Ortadoğu için hem de tüm dünya için aydınlığın, insan olma onurunun ışığı Kobane’de yakıldı. Ve İŞİD çeteleri Kobane’de aldıkları yenilgi ile adım adım gerilemeye ve yenilmeye başladı. Bu yenilgi devam ediyor. Kötülüğün ve barbarlığın önündeki barikat olan Kobane ruhu dünya halklarının biricik umudu olmaya devam ediyor.
Kobane; kadın iradesi olan Arin Mirkan’dır, Kobane enternasyonal dayanışma olan Rıfat (Horoz) amcadır, Nejat Suphi Ağırnaslı ‘dır, Kader Ortakaya’dır, Aziz Güler’dir ve nice enternasyonal direnişçinin ortak ruhudur.
I Kasım, aralarında Nobel Barış Ödülü sahiplerinin, akademisyenlerin, aydınların, yazarların, saygın sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin bulunduğu binlerce kişinin çağrısı ile Dünya Kobane Günü ilan edildi. Karanlığa ve gericiliğe karşı özgürlüğün ve aydınlığın zaferini simgeleyen Kobane Direnişi, Kürt halkının insanlık değerleri için büyük bedeller ödediği bir savaş olarak tarihe geçmiştir.
1 Kasım Dünya Kobane Günü, tüm dünyada barbarlığa karşı insanlığın, tank, toplara karşı insan iradesinin unutulmayacak simgesidir. Bu direniş, 21. Yüzyılda barbarları ve onların arkasındaki tüm güçleri yenilgiye uğratan direniş olarak tarihteki yerini almıştır. Hiçbir saldırı ve karalama bu gerçeği karatmayacak, güneşi balçıkla sıvamak isteyenlerin yarın tarih karşısında hiçbir hükmü kalmayacaktır.
Bu vesile ile 1 Kasım Dünya Kobane Günü bütün ezilen halklara ve inançlara kutlu olsun. Direniş ve dayanışma ile barbarlığın ve zulüm sahiplerinin yenileceğini bizlere gösteren ve bu uğurda hayatını verenleri saygı ile anıyoruz”

 

Share
1033 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ