• Gazete Manşetleri

logo

reklam

KJA’lı Kadınlar Panelde Buluştu

kja-panel-malatyaMalatya DBP binasında KJA tarafından düzenlenen panelde kadınlar bir araya gelerek sonuçsuz kalan çözüm sürecinin ardından Kürt illerinde başlayan çatışmaların tartışıldığı bir panel düzenlediler.

KJA tarafından düzenlenen panele Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ve KJA aktivisti Ayşe Gürkan konuşmacı olarak katıldılar. Ayşe Gürkan, KJA tarafından başlatılan “Önderliğimize, Özgürlüğüme, Toprağımıza Sahip Çıkıyoruz” isimli kampanya hakkında bilgi vererek şöyle konuştu;

“21. Yüzyıl devletsiz halkların ve devletsiz kadınların özgürlük yüzyılı olacaktır. Halklar derken tabi farklı inançlardan da söz ediyoruz. Devletlerin, artık ulus devlet olmaktan çıkarak tüm halkları ve inançları kapsayabilen demokratik bir yapılara dönüşmeleri gerekiyor. Bu öneri aslen 18 yıldır tek kişilik hücrede tutulan Sayın Abdullah Öcalan tarafından ortaya atılmıştır. Ve bu öneri yasama, yürütme, yargı da dahil olmak üzere tüm güçleri elinde bulunduran tek adam devletinin projelerinin karşısında çok güçlü bir alternatif olarak durmaktadır. Bu sebeple özgürlüğümüze ve toprağımıza sahip çıktığıız kadar bu projenin sahibi önderliğimize sahip çıkıyoruz.”

Ayşe Gürkan’ın ardından söz alan Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, barış sürecinin sonlandığı günlerden bugüne bir siyasal durum değerlendirmesi yaptı. Dolmabahçe mutabakının ardından AKP tarafından sürecin nasıl ve neden sonlandırıldığına dair açıklamalar yaparak şöyle konuştu;

“Çöktürme planı çerçevesinde devlet Kürt illerinde çok ciddi bir yıkımla birlikte Kürtlerin bölgedeki tüm örgütlülüklerini dağıtma yoluna gitti. 2014’te Davutoğlu’nun başlattığı sıkıyönetim süreciyle devlet Kürtlerin örgütlü olduğu alanları yok ederek Kürtlerin onurlu taleplerini de yok etmeye yöneldi. Bu  şekilde başlayan yeni süreç aslında devletin 7 Haziran yenilgisiyle birlikte tek başına iktidar olanağı olmadığını gördü. Bu tarihten itibaren AKP devleti provakasyonlar ve savaş sürecini başlatarak toplumu bu noktaya kadar getirdiler.”

Etiketler: » » » »
Share
4549 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ