• Gazete Manşetleri

logo

reklam
08 Şubat 2018

KESK’DEN GÖZALTI TEPKİSİ

Kamu Emekçileri konfederasyonu (KESK) Malatya şubesi tarafından, KESK Yürütme Kurulu Elif Çuhadar’ıngözaltına alınmasına tepki açıklaması geldi.
Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Binasında KESK üyeleri ile birlikte açıklama gerçekleştiren BTS Malatya Şube Başkanı ve KESK dönem Sözcüsü Hasan Akdemir, şu açıklamalara yer verdi; “AKP iktidarının toplumsal muhalefeti susturma ve etkisizleştirme operasyonları tüm hızıyla devam ediyor. Bu operasyonların içine bir şekilde konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımızın yönetici ya da üyelerinin dâhil edilmesine özellikle dikkat edildiği anlaşılıyor! Niyet bu olunca gerekçe bulmak tali bir konu oluyor!
KESK Yürütme Kurulu üyemiz Elif Çuhadar’ın 2014 yılında İzmir’de yapılan bir panele katılması gerekçe gösterilerek 6 Şubat’ta evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştır. TTB yöneticilerinin denetimli serbestlikle serbest bırakılmalarının hemen ertesi günü bu operasyonun yapılması ve Konfederasyonumuzun hedef alınması tesadüf olmayıp aksine sistematik saldırıların devamı niteliğindedir. Emek ve barış mücadelesi yürütenlere yönelik gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama operasyonlarının emek ve barış
mücadelesi yürütenlere yönelik sindirme amaçlı olduğunu bilmekteyiz. OHAL’in kendisi anayasal düzeni korumaya yönelik olmasına rağmen AKP OHAL’i anayasal hakları ortadan kaldırmak için kullanmaktadır. OHAL, iktidara istediğini yapma ve siyasal hedeflerine uygun zemin yaratma keyfiyeti veren bir araca dönüştürülmüştür.2014 yılında izin verilen, tamamen düşünce ve ifade özgürlüğü, barışçıl gösteri ve toplanma hakkı kapsamında yapılan bir etkinliğin gerekçe gösterilerek "İflas eden tüccar eski borç defterlerini karıştırırmış misali 4 yıl sonradan Yürütme Kurulu üyemizin sabah evinin basılarak gözaltına alınması OHAL’in kullanılma amacını bir kez daha gözler önüne sermiştir.Hukukun üstünlüğü” sıralamasında 113 ülke arasında ülkemizi 101. sıraya getirenlere düşünce ve ifade özgürlüğünü
hatırlatmamızın bir etkisinin olmayacağını biliyoruz. Ancak temel hak ve özgürlüklerin bu kadar pervasız biçimde ayaklar altına alınmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Düşünce ve ifade özgürlüğü dönemsel politikalar uğruna ezip geçilecek, yok sayılacak haklardan olmayıp yüzlerce yıllık mücadeleler ve ödenen bedellerle güvence altına alınmışlardır. OHAL gerekçesiyle askıya alınmalarını, ortadan kaldırılmalarını kabul etmedik, etmeyeceğiz. Gözaltı ve toplu tutuklama furyasını şiddetle kınıyoruz. Yürütme Kurulu üyemiz Elif Çuhadar başta olmak üzere düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanmalarından dolayı gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, hukuk tanımaz saldırılara son verilmelidir”

 

Share
1185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ