• Gazete Manşetleri

logo

reklam

KARACA: “SÜRECİ AİHM’E KADAR TAŞIYACAĞIZ”

img_20161209_011013-1638x921
Eğitim Sen AİHM’de açtığı davayı kazandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Mahkemeler bağımsız karar veremezse süreci Anayasa Mahkemesine ve AİHM’e kadar taşıyacağız” dedi.
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 2010 yılında sendikanın iş bırakma eylemi sonrasında üyelerine verilen disiplin cezalarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götüren Eğitim Sen davayı kazandı.
“SENDİKAL FAALİYETLER CEZALANDIRILAMAZ”
Kamuran Karaca, “Sendikal faaliyetlerimiz, grevlerimiz ya da farklı başlıklardaki etkinliklerimiz zaman zaman idarecilerin özel çabalarıyla onlarca yargı kararı lehimize bulunmasına rağmen görmezden gelinerek sendikal eylemlerimize davalar açılıyor. Bu kapsam da Malatya da 2009 ve 2010 da yaptığımız grevlere dönük açtığımız davaları cezalandırmalar sonrasında AİHM’e taşıdık. AİHM’in kararı ki benzer birçok kararı vardı. Bir kere daha sendikal faaliyetlerin cezalandırılamayacağını ortaya koydu. Bu kararı verenlerin haksızlık yaptığı, hukuksuzluk yaptığını bir kere daha bu kararla teyit etmiş oldu. Bu nedenle sendikal faaliyetlerin, grevlerin veya farklı faaliyetlerimizin cezalandırılması buradan da sendikal örgütlülüğün hedeflenmesi noktasında bütün kamu idarecilerine buradan da bir mesaj çıkmış oldu. Bundan sonra umarım keyfi durumlar içerisinde olmayacaklardır. Bu tür yöntemleri denemeyeceklerdir” diye konuştu.
‘HUKUKSUZLUK AİHM’DEN DÖNECEKTİR’
Yaklaşık 10 bin civarında üyelerinin açığa alındığını söyleyen Karaca sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitim Sen ve Konfederasyonumuz KESK bugüne kadar darbelerden hep mağdur olmuş darbelere hep karşı olmuş, demokrasiyi savunmuş bir çizgide emek mücadelesi veriyoruz. Mirasçısı olduğumuz geçmişteki sendikalarımız da bu bağlamda etkinlikler yapardı. Bu son süreçte de anlayamadığımız bir biçimde darbelere hatta bu Fethullah Gülen yapılanması gibi anti demokratik yapılara karşı hep mücadele ettiğimiz bilinmesine rağmen hedef haline getirildik ne yazık ki. Yaklaşık 10 bin civarında üyemiz bu kapsamda açığa alındı KESK toplamında 2 bin 5 yüz arkadaşımız ihraç edildi. 10 bin arkadaşımızın şu anda bin 2 yüz’ü açıkta kaldı. Onların da bugün yarın göreve dönmesini bekliyoruz. Oradaki hukuksuzluk bitmiş olacak ve verdiğimiz mücadele neticesinde tamamını göreve döndürmüş olacağız. Sadece 2 bin 5 yüzü ki bunun 8 yüz’ü Eğitim Sen üyesi akademisyen ve öğretmenler. İhraç edilen arkadaşlarımızın davalarını Danıştay’a açtık. İdare mahkemelerine davaları açtık. Eğer Türkiye de yargı normal koşullarda işleyebilse, siyasi baskı ortadan kalkabilse bir iki ay içerisinde arkadaşlarımızın göreve geri döndürülmesi gerekir. Eğer bu siyasal baskı mahkemeler üzerinde devam eder, mahkemeler bağımsız karar veremezse süreci Anayasa Mahkemesine ve AİHM’e kadar taşıyacağız. Daha önceki süreçlerde ve en son Malatya da 125 üyemiz hakkında verilen AİHM kararında olduğu gibi bu hukuksuzluk oradan dönecektir diye bekliyoruz. Türkiye hak etmediği bir tablo yaşıyor. Bir alt üst oluş yaşıyor. Demokrasi rafa kaldırılmış, bütün kurumlara müdahale ediliyor, büyük bir gerilim ve kaos var. Hızla bunun bitirilmesi gerekiyor. Burada en büyük görev siyasal iktidara düşüyor. Bu böyle gitmez, gerilimle bir ülke ayakta kalmaz. Bunun için bir an önce demokrasiye dönüş noktasında adımlar atılmalı ve bu kapsamda OHAL süreci hızla bitirilmelidir. “

Etiketler:
Share
4573 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ