• Gazete Manşetleri

logo

reklam
12 Ağustos 2016

İHD, Mardin ve Diyarbakır Patlamalarını Kınadı

IMG-20160812-WA0010

 

İHD Malatya Şubesi Mardin ve Diyarbakır’daki Patlamaları Kınadı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi Çarşamba günü Mardin Kızıltepe ve Diyarbakır’da yaşanan bombalı saldırıyı kınama mamacıyla basın açıklaması düzenledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi Çarşamba günü Mardin Kızıltepe ve Diyarbakır’da yaşanan bombalı saldırıyı kınama mamacıyla basın açıklaması düzenledi.

İHD Malatya il binasında yapılan açıklamayı okuyan İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu saldırıyı kınayarak, şiddetin sona ermesi için müzakere sürecinin tekrar başlaması çağrısında bulundu. Öztürkoğlu, Çarşamba günü Diyarbakır’ın Merkez Sur İlçesindeki Ongözlü Köprü yakınlarında ve Mardin Kızıltepe’de meydana gelen bombalı saldırılarda yaşamını yitiren vatandaşların yakınlarına başsağlığı dilerken yaralılara acil şifalar dilediklerini söyledi.

“SİVİLLERİN ZARAR GÖRMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Öztürkoğlu: “Son bir yıldır yaşanan savaş, bombalı saldırılar, darbe girişimleri vb. yollarla içine girilen şiddet sarmalının günlük yaşantımızın kanıksanan bir parçası haline gelmesi kaygı verici bir durumdur. Öyle ki, bir önceki katliam, saldırı veya şiddet eyleminin yaralarını daha saramadan bir yenisi ile karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle de bu süreçte saldırılarda kadın ve çocuklar başta olmak üzere sivillerin zarar görmesi hiçbir şekilde kabul edilemezdir. Bu nedenlerden dolayı da Diyarbakır ve Mardin’de gerçekleştirilen bombalı saldırıları kınıyoruz.” dedi.

“SORUNLAR MÜZAKERE EDİLEREK ÇÖZÜLMELİ”

“Hiç kimse bizden savaşla ve şiddetle yaşamaya alışmamızı beklemesin” diyen Öztürkoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu amaçla da savaşı sürdürenlerin saldırılarını durdurması gerektiğini belirtiyor ve bir an önce akan kanın durmasını, şiddetin sona ermesini ve sorunlarımızı konuşarak, müzakere ederek çözme konusunda adımlar atılmasını talep ediyoruz. Bunun için de ivedilikle yapılması gereken şeyin, çatışmacı politikalardan, militarizmi ve şiddeti siyasete egemen kılmaktan, misliyle intikam alma girişimlerinden, OHAL ilan ederek hak ve özgürlükleri kısıtlamaktan vazgeçip yerine barış politikalarını demokrasi ve insan haklarını rehber edinmek olacağına inanıyoruz.”

“HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAMAZ”

Son olarak haber takibi sırasında Diyarbakır Ongözlü köprü’de Evrensel gazetesinin dört muhabirinin göaltına alınmasına değinen Öztürkoğlu:  “Diyarbakır Ongözlü köprü yakınlarındaki patlamayı yerinde takip etmek üzere alana giden Evrensel gazetesinin dört muhabiri gözaltına alınmıştır. Vatandaşın haber alma özgürlüğünü kısıtlayan bu tutumu da ayrıca kınıyoruz.” açıklamasına son verdi.

Etiketler: » » »
Share
1480 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ