• Gazete Manşetleri

logo

reklam
19 Ocak 2018

Hrant Dink doğduğu evin önünde anıldı

Agos Gazetesi  Genel Yayın Yönetmeni  Hrant Dink, katledilişinin 11’inci yılında Malatya’da doğup büyüdüğü evinin önünde  anıldı.
Malatya İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi öncülüğünde bir araya gelen siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları, 19 Ocak 2007 yılında Agos Gazetesi önünde katledilen Hrant Dink için Malatya’da doğup büyüdüğü evinin önünde anma töreni gerçekleştirdi. Tören öncesi Hrant Dink’in Malatya’daki evinin bulunduğu Salköprü Mahallesi polisler tarafından abluka altına alındı. Hrant’ın doğduğu evin önüne karanfiller, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz”,”Geleneği terk et, katilleri teslim et” yazan dövizler ve Hrant’ın fotoğrafları  bırakıldı.
‘Katiller hesap verene dek susmayacağız
Anma etkinliğinde katılımcılar adına konuşan İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu, Hrant’ın katillerinden hesap sormak ve Hrant’ı anmak için bir araya geldiklerini belirterek, yüzyıllardır Kürdistan coğrafyasına karabasan gibi çöken katliam geleneğinin hız kesmeden sürdürüldüğünü söyledi. Halkların yaşam haklarının ellerinden alındığını ifade eden Gönül, “Hrant Dink, bu coğrafyada söylemlerinden, kimliğinden ve sisteme karşı duruşundan dolayı her defasında ölümle tehdit edilen bir gazeteciydi. Bu sebeple bizler diyoruz ki; Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz. Katiler bulunana dek susmayacağız” dedi.
‘Barışın ve kardeşliğin elçilerine selam olsun’
İnsan hakları savunucuları olarak geçmişle yüzleşme sağlanana kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyleyen Gönül, “Barış güvercinimiz sevgili Hrant’ın katledilişinin 11’inci yılında kendisini bir kez daha sevgiyle, saygıyla ve özlemle anıyoruz. Barışın kardeşliğin elçilerine selam olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Anma, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz”, ” Geleneği terk et, katilleri teslim et” sloganları eşliğinde                                                                                                     evin önüne bırakılan karanfillerle sona erdi

 

 

Share
1174 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ