• Gazete Manşetleri

logo

reklam
17 Mayıs 2018

HDP’DEN İLÇE ZİYARETLERİ

Halkların Demokratik partisi (HDP) Malatya il örgütü tarafından 24 Haziran’da gerçekleştirilecek olan erken seçim kapsamında Malatya ilçelerine ziyaretler devam ediyor. Bu kapsamda Doğanşehir ilçesi ile Akçadağ’a bağlı Ören, Kürecik, Darıca, Yeşilyurt ilçesine bağlı Topraktepe mahallerine ziyaret gerçekleştirildi ve seçim büroları açıldı.
Gerçekleştirilen ziyaretlerde Doğanşehir ilçesi Akçadağ’a bağlı Ören ve Kürecik mahallerinde seçim büroları açılırken, ziyarete HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Malatya Milletvekili aday adayları, parti yöneticileri ve partiler katılım sağladı.
“CAMİ NE KADAR KUTSALSA CEM EVLERİ O KADAR KUTSALDIR”
İlk olarak Doğanşehir ilçesinde gerçekleştirilen ziyarette çevre esnafı ziyaret edildi ve hemen sonrasında seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi. Açılış öncesi Yurttaşlarla oturan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan; “ Bin yıldır hep esaret altındayız, kabul görmüyoruz. Alevi inancı ve öğretisi her zaman yok sayıldı. Bir Cem evinde, ‘Allah, Muhammed, Ya Ali’den başka bir şey diyen var mı? Bunun bilincinde olan iktidar bile Cem evlerini, cümbüş evi olarak kabul ediyor. Halbuki cami, kilise ne kadar kutsalsa cem evleri de o kadar kutsaldır. Cem evlerini hukuki olarak tanımamalarının nedeni Alevileri hukuki olarak tanımamalarındandır. Maalesef bu Cumhuriyet döneminden beridir de böyle, Osmanlıda da böyle idi Emevi ve Selçuklu dada böyle idi. Tek bir inanç sistemi üzerinden asimile çalışmalarına devam ediliyor. Aleviler, Kürtler asimile ediliyor, yoksul daha da yoksullaştı, ülkede demokrasi yok, adalet, hak, hukuk yok. Gözaltına alıyorlar sizi keyfi olarak 2-3 hafta gözaltında tutabiliyor. Bakın Milletvekillerimiz hakkında hazırlanan fezlekelerin hepsi boş ve hiçbir hukuki dayanağı yok. HDP’nin orada verdiği mücadele demokratik bir mücadele”
“YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”
Doğanşehir ilçesinden Akçadağ ilçesine bağlı Ören Mahallesi ziyaretinde bulunan Doğan; “Size söyleyeceğim aslında çok az şey var. Sizin sınıf ve devlet bilinciniz çok yüksek. Bu ağır koşulları en iyi değerlendirecek olan Örenlilerdir. Ama bu ağır koşulların bizi nereye götürdüğünü, durumun nasıl değerlendirilmesi konusunda bir iki hususa işaret etmek istiyorum. Bu sistem Selçukludan bu tarafa, inancımız ve öğretilerimiz yok saydı. Aleviler ve Kürtler her zaman yok sayıldı. İnancımız öğretimiz ve erkanımız maalesef har zaman yok sayıldı biz Alevilerin. Cemlerimizi gizliden yaptık çünkü bizler ötekileştirilmişti. 90 yıldan bu tarafa geldiğimizde AKP’nin 15 yıllık iktidarı var olan Cumhuriyet değerlerini ve kazanımlarını yok etti. Bizim fabrikalarımız vardı, şeker, demir çelik, sümer fabrikalarımız vardı AKP döneminde kendi yandaşlarına peşkeş çekildi” dedi.
“SİZLER YALAN SÖYLÜYORSUNUZ”
Ören Mahallesi ziyaretinden sonra Küreciğe geçen HDP’liler burada da bir seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılış öncesi burada da bir değerlendirmede bulunan Doğan; “3. Büyük partisinin eş genel başkanlarını tutsak edeceksiniz, milletvekillerini cezaevine göndereceksiniz, vekilliklerini düşüreceksiniz, ‘biz tek millet bilmem tek vatan’ diyeceksiniz, sizler yalan söylüyorsunuz” diyerek şunları kaydetti; “Mazot alınamayacak ve insanlar araçlarını kullanamayacak hale gelmiş durumda. Tüm üretim süreçlerini etkileyen bu dövizin yükselişi ile birlikte bu ülkeyi yönetemez hale geldiler. Bundan kurtuluşu erken seçimle arıyorlar. Erken seçimi yaparsak Türkiye’nin en büyük demokratik mücadelesini veren HDP’den de kurtulmuş oluruz diyorlar. Memur arkadaşlara vermişler kamerayı çekiyorlar neden çekiyorlar bu ülkenin hepsini ceza evlerine mi dolduracaksınız? Hepiniz hesap vereceksiniz ve hepinizden hesap soracağız. Hukukun önüne teker teker geleceksiniz hiç kurtuluşunuz yok. Bakın, 7 Haziran’da Türkiye Halkları birlikte karar verdiler, HDP’nin paradigması etrafında toplandılar bir araya gelerek 80 milletvekili çıkarttılar. Biranda karar aldılar dediler ki ; ‘biz HDP’nin halklarının bir araya gelmesini istemiyoruz’ çünkü onlar Alevi ile Sünni’yi ayırıyorlar. Kürtlerle Türkler bira araya gelmesin diyorlar, bırakın bu etnik ve inanç ayrımını emekçilerin bile bir araya gelmesini bile istemiyorlar. Siz kimsiniz, bu ülkenin başına neden bu kadar bela oldunuz. Bu belayı bizler def edeceğiz. Siz Türkiye’nin 3. Büyük partisinin eş genel başkanlarını tutsak edeceksiniz, milletvekillerini cezaevine göndereceksiniz, vekilliklerini düşüreceksiniz, ‘biz tek millet bilmem tek vatan’ diyeceksiniz. Ya kardeşim tek vatana karşı olan bu mu? Elbette ki biz bir ulusuz, başka bir vatan arayışımız mı var. Bizler tek vatana karşımı çıkıyoruz, siz yalan söylüyorsunuz. Ama geldiğimiz rejim karanlık bir rejim”
Burada yapılan açıklamaların ardından seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi ve sonrasında Topraktepe ve Darıca mahallerinde ziyarette bulunuldu.

 

Share
552 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ