• Gazete Manşetleri

logo

reklam
09 Haziran 2018

HDP’DEN ALEVİ DERNEĞİNE ZİYARET

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya Milletvekili adayları ve il yönetiminden Alevi Eşit Yurttaşlık derneğine ziyaret gerçekleştirildi.
Hasanbey Caddesi Paşaköşkü mahallesinde bulunan Derneğin ziyaretine HDP Malatya İl yönetimi Malatya Milletvekili adayları ile partililer katıldı.
“81 MİLYONUN PARTİSİ OLARAK ÖN PLANA ÇIKTI”
Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği Başkanı Erdoğan Ünverdi, HDP’nin 81 milyona hitap eden bir parti olduğunu söyledi. Ünverdi; “HDP’nin bizleri ziyaret etmesinden son derece mutluyuz. Türkiye’de gerçekten, ezilenlerin, dışlananların bir araya gelmesi ve güç birliği yapması bizim düşüncelerimizden bir tanesi idi. Derneğimizin ismi Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği kurduk. Bu ülkede Alevilerin eşit olmadığını, ötekileştirildiğini ve dışlandığını hissederek bir demokratik platformu oluşturduk. Bizi ezan ve yok sayan sisteme karşı birlikte mücadele etme noktasında bir tavır geliştirmek istiyoruz. Birçok arkadaşımız bir araya gelerek, Malatya’da Alevilerin haklarının savunulması noktasında bir örgütlenmeye gittik. Elbette ki, Mücadelemiz çok geniş alanlara yayılmış değil. Tabi ki, derneğimiz çok güçlü olmadığı için, yerelde hizmet etmeye çalışıyoruz. Biz bu hizmetleri yaparken, sadece Alevilerin değil, ezilen tüm halkların güç birliği yapmalarını bizim en büyük isteğimizden birisi. HDP sadece Kürtlerin değil, 81 Milyonun partisi olarak ön plana çıktı. 7 Haziran seçimlerinin devamı ve kazanımlarını 24 Haziran’da da inşallah elde eder. Bizler Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği olarak her zaman yanınızdayız” dedi.
“HDP MÜCADELESİNİ ALEVİ MÜCADELESİNDEN ALDI”
Malatya Eş Başkanı Perihan Yücekaya ise, “7 Haziran’da 80 vekil çıkartmıştık ama sonrasında 1 Kasım seçimlerini bize dayattılar. Amaçları HDP’yi baraj altında bırakmaktı. Ama bunu başaramadılar. Bizler barajları aştık, vekillerimizi gönderdik. Fakat vekillerimizin vekilliklerini düşürdüler ve rehin tuttular. Selahattin Demirtaş,Figen Yüksekdağ’ı rehin tutuyorlar. Amaçları HDP’yi baraj altında bırakmaktır. 98 belediyemize kayyum atadılar. Bütün kazanımlarımız elimizden almaya çalışıyorlar. HDP direncini Alevi inancından almaktadır. Alevi inancında birinci cins, ikinci cins diye bir şey yoktur ve kadın, erkek eşit temsili yete sahiptir. Aynı HDP’deki Eş Başkanlıkta olduğu gibi. Alevi inancına bakıldığında, pir anaları olmadan cem erkanı kurulmazdı önceleri. Tıpkı şimdi HDP’deki kadınların mücadelesi gibi. Kadın çalışmaları özgündür, kadın çalışmalarımız bizler belirleriz. AKP’de 128, CHP’de 13, HDP’de ise 230 kadın adayları belirlenmiştir. Alevi felsefesi kadın, yaşam, doğa ile birleşmektedir. Kadın, yaşamsa doğaysa doğa kutsaldır. HDP eş Başkanlığı kadın için bir umut haline getirdi. Alevi inancında değdim gibi kadın her zaman öncü olmuş ve bizde bunu örnek almışızdır. Biz inanıyoruz ki, Alevi inancı 24 Haziran’da bizlerin yanında olacaktır” dedi.

 

Share
596 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ