• Gazete Manşetleri

logo

reklam
04 Kasım 2017

HDP Malatya il örgütü 4 Kasım darbesini kınadı

HDP Malatya il örgütü Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve 11 milletvekillerinin gözaltına alınıp tutuklandığı ve Türkiye siyaset tarihine 4 Kasım darbesi olacak geçen operasyonlarını yaptığı basın toplantısı ile kınadı.

HDP Malatya il örgütü, Türkiye siyaset tarihine 4 Kasım siyasi darbesi olarak geçen operasyonlar sonucunda Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve 11 milletvekillerinin gözaltına alınıp tutuklanmalarını kınamak için basın toplantısı yaptı. Basın toplantısında HDP Malatya il Eşbaşkanı Perihan Yücekaya konuştu. Yücekaya partilerine yönelik 4 Kasım’da gerçekleşen operasyonların OHAL sürecinde demokratik siyasete vurulan en büyük darbe olduğunu kaydetti.
‘TBMM HALKIN İRADESİNE SAHİP ÇIKMADI’

İktidarın partilerine ve demokratik siyasete yönelik yaptığı operasyonlar ile parlamentonun fiilen bağımlı ve taraflı olan, talimatlarla davranan yargıya teslim edildiğini belirten Yücekaya, TBMM’nin kendi temsilcilerine ve halkın demokratik iradesine sahip çıkamadığını vurguladı. “Halen dokunulmazlıkları olan Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimiz hukuksuz bir şekilde rehin alınmıştır” diyen Yücekaya şöyle devam etti: “Üstelik Anayasa Mahkemesi’nin, vekillerin yasama faaliyetlerinin engellenemeyeceğine dair emsal kararına rağmen tutukluluk halleri devam etmektedir. Mahkemeler bu tutumları ile hem AYM’nin kararını tanımamakta hem de Türkiye’nin imzaladığı uluslararası demokratik sözleşmeleri görmezden gelmektedir.”

4 Kasım 2016’dan bu yana Eş Genel Başkanlarının dâhil olmak üzere 15 milletvekilimiz tutuklandığına dikkat çeken Yücekaya, 9 milletvekillerinin ise hala cezaevinde olduğunu ifade etti. Yüce Kaya, “ Bu süreçte 27 milletvekili, bir kısmı birden fazla olmak üzere, gözaltına alınmış ve serbest bırakılmışlardır. Ayrıca Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Aysel Tuğluk 28 Aralık 2016’dan bu yana tutukludur. Çeşitli düzeylerde il-ilçe ve Parti Meclisi üyelerimiz de mesnetsiz iddialarla rehin tutulmaktadır” diye konuştu.

‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ’

4 Kasım siyasi darbesinden 1 yıl sonra bir kez daha söz konusu hukuksuzlukları asla kabullenmeyeceklerini ifade eden Yücekaya, “Türkiye halklarını on yıllar sürecek bir cendereye sıkıştırmak, ‘tek adam yönetimine mahkûm etmek isteyenlere karşı dün olduğu gibi bugün de en güçlü duruşu ortaya koyacağız. Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik bu hamleleri boşa çıkaracak, örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz. Faşizmi kurumsallaştırmaya çalışan iktidar karşısında en geniş demokrasi mücadelesinin verilmesi için elimizden geleni yapacağız. MUTLAKA KAZANACAĞIZ” dedi.

Share
2672 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ