• Gazete Manşetleri

logo

reklam
24 Aralık 2014

HDP İl Başkanı Hasan Şahin İle Röportaj

hasan-sahin-roportaj-02MalatyaHaberSaati: Hasan Bey, 7 Aralık’ta yapılan HDP il kongresinde HDP’nin Malatya il başkanı seçildiniz. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Hasan Şahin: Ben 1960 Malatya Doğanşehir Eskiköy doğumluyum. İlköğrenimimi kendi köyümde tamamaladım. Ortaöğrenimimi ise o dönemin Sümer Ortaokulu vardı orada tamamladım. Liseyi Atatürk Lisesi’nde bitirdikten sonra İçel Eğitim Enstitüsünden öğretmen olarak mezun oldum. Yurdun çeşitli bölgelerinde öğretmenlik yaptım fakat en uzun olanı yaklaşık 25 yıla yakını Van yöresidir. Orada emekli oldum emekli olduktan sonra da zaten hep siyasetin içindeydik ve bu şekilde de siyasetin içinde olmaya devam ediyoruz. Evliyim ve iki çocuğum var?

MalatyaHaberSaati: HDP’nin Malatya’da yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oylarını artırarak çıktığını gördük. Genel seçimler yaklaşırken HDP Malatya’da neyi hedefliyor? HDP Malatya’da bir milletvekili çıkarabilir mi?

Hasan Şahin: Şimdi Malatya’da yerel seçimde partimizin ilk olması, halk tarafından kabul görmesi o dönemde büyük bir başarıdır. Yakaladığımız oy oranı da aslında onun da çok üzerindedir. O dönem bizim 1200-1300 kadar  iptal edilen oyumuz var, çokta üzerinde durulmadı ancak bilinmesi açısından söylüyorum.
Bu algı süreklilik kazandı. Nerede süreklilik kazandı, peşinden gelen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde neredeyse oy oranımız 3’e katlandı. Şu demektir bu parti doğruları ile halk tabanında bir karşılık bulmuştur ve bu karşılık giderek daha da ilgi görüyor. Biz gelecek seçimlerde bu halkın potansiyelini iyi değerlendirdiğimizde, partimizi halka çok iyi anlattığıızda ben inanıyorum ki bir değil iki tane de milletvekili çıkartabileceğimize inanıyorum.

MalatyaHaberSaati: Malatya’da beşi AKP’den ve biri de CHP’den olmak üzere altı milletvekili mecliste. HDP Malatya’ya baktığında Malatya milletvekillerini nasıl değerlendiriyor?

Hasan Şahin: Şimdi bakın ben şöyle söyleyeyim. Sistem partilerinin bir değişmezliği vardır. Onların yöntemleri bellidir istemleri bellidir. Biz farklıyız. Şuna çok inanıyoruz ki eğer HDP bu tabana tabanın kendi doğrularını anlatırsa bu tablo çok daha da değişecektir. Malatya çok eskiden bir demokratik tabana sahipti. Örneğin Malatya’da eskiden 5 milletvekili varken bu milletvekillerinin 4’ünü CHP alırdı ki CHP o zaman sol sosyalist bilinen bir partiydi bir tane de sağ parti. Bu tablo birden değişti. Mesela Malatya’da ki baskılar yada Malatya’nın demografik yapısıyla oynamaması bu tabloyu değiştirdi. Ancak şu dönemde tekrar bakıyoruzki Malatya halkı bir sorgu içerisinde. Şuanda o partilere verilen oylar aslında bizim oylarımız çünkü o partilere verilen oyların hiçbir karşılığı yok. Asıl karşılık bizim parti programımızda ki karşılıktır. İşte biz bu karşılığı ciddi bir şekilde sahaya yansıtırsak Malatya’nın havası çok eski dönemlere dönecektir ve bu da Malatya’nın hak ettiği siyasi yaklaşımı yakalaması demektir.

MalatyaHaberSaati: Malatya’da çok dengeli ve yoğun bir şekilde Kürtlerin ve Türklerin, Alevilerin ve Sünnilerin beraber yaşadığı bir kent. HDP geçtiğimiz iki seçimde oylarını kimden aldığını düşünüyor, oy alamadığı kesimlere nasıl ulaşmayı düşünüyor?

Hasan Şahin: Şimdi bizim siyasi anlamda halkın tabanı ile ilgili bir sorunumuz yok. Yani sağ siyaset yapan ve bize karşı görünen partilerin tabanlarında ki insanların oyları da bizim oylarımızdır. Biz böyle bir ayrım yapmıyoruz. Efendim işte şu partiye oy veriyor o bizden değildir gibi bir yaklaşımımız yok. Bizim bütün partilerin tabanlarına hitap eden bir parti programımız var. O partilerin değişmeyen parti programları var. Oysa bizim parti programımız sürekli olarak halkın istem ve taleplerine göre değişiyor. Halk bunu sezdiği zaman onlara hiçbir zaman oy vermeyecetir. Biz seçimlerde her taraftan oy aldık. MHP tabanından bile oy aldık. Neden? Bizim duruşumuzu beğendikleri için. Artık o diğer partilerin yıllardır eskimiş o çürümüş söylemlerine itibar etmedikleri için. Karşılarında yeni bir söylem buldular ve bizi değil kendi kendilerini sorguladılar. Örneğin yerel seçimlere girerken diğer partilerin adayların ellerinde dosyalar dolusu projeler vardı. Oysa biz halkın karşısına bu tip projelerle çıkmadık. Dedik ki kardeşim biz gelirsek sizin bizden istekleriniz doğrultusunda proje geliştireceğiz. Bizler halkın projelerini hayata geçirmek istedik. Diğer partiler ise kendi projelerini, rant projelerini hayata geçirmek istediler.

MalatyaHaberSaati: Son dönemde kaygı verici bir şekilde İnönü Üniversitesi ve Kent merkezinde yaşanan öğrenci olayları gündemde. Bu olaylar sonucunda üniversiteden ceza almasının yanında Malatya’da katıldıkları çeşitli demokratik gösteriler sebebiyle de haklarında davalar açılmış öğrenciler var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hasan Şahin: Şimdi bakın ben şunu söyleyeyim. Üniversitelerde eskiden beri bir güç vardır. Sürekli karşı gücü destekleme besleme ve bu güçleri çatıştırma durumu söz konusudur. Neden? Çünkü bu ülkede üniversitelerin bilim yuvası olmasını istemeyen gizli güçler var. Biz üniversite gençliğinin kendi doğrularını yaşamın her alanına taşımasını istiyoruz. Bunu yaparken de biz üniversitelerde kavga olsun istemiyoruz ama siz şimdi kalkar bir grubu polis eşliğinde desteklerseniz, derin anlayışlarla bir gruba himaye sağlarsanız üniversiteleri hiçbir zaman bu kargaşadan kurtaramazsınız. Biz parti olarak’ta söylüyoruz ellerini üniversitelerden çeksinler. Üniversiteleri özerk yapsınlar, öğrencilerin tepesinde YÖK denilen bir bela var ve bu bir tehtid aracıdır. Ve ilginçtir bakın bugüne kadar hep sürülen devrimci demokrat öğrenciler olmuştur. Okuldan ilişkisi kesilen bunlar olmuştur. Kavgaları başlatırlar ederler sonrasında fatura devrimci demokrat öğrencilere kesilmiştir.Tekrar söyleyeyim ünversitelerde YÖK kaldırılmadıkça ve üniversiteler özerk demokratik bir yapıya kavuşturulmadıkça bu çatışmalar her birileri tarafından kışkırtılacaktır.

MalatyaHaberSaati:Suriye’de ki iç savaştan ve sonrasında gelişen Kobane direnişinin ardından Malatya’ya binlerce Suriyeli ve 2000’den fazla Kobaneli geldi. HDP’nin Kobaneliler için yardım kampanyaları yaptığını biliyoruz. Kobanelilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını izliyoruz. Bu noktada HDP bu kapsamda ki çalışmaların şuan neresinde?

Hasan Şahin: Kobane olayının savaş boyutunu pek anlatmaya gerek yok ki hapimiz biliriz. Fakat burada Kobane’de yada Suriye üzerinden bir hesabı olan bir devlet ile karşı karşıyayız. Bu devlet kendi Suriyelisini yaratmak gibi bir hatanın içerisindedir herzaman. Bu bağlamda devlet kimi Suriyelileri kamplara yerleştirirken özellikle Kobane’den gelenler için bir yaşam olanağı sağlamamıştır. HDP ve DBP bugün günlük 600 bin TL kadar bir masrafla bu yükün altından kalkmaya çalışmaktadır. Dışarıdan gelenlerin bugüne kadar yiyecek, giyecek, yakıt gibi ihtiyaçları DBP ve HDP tarafından karşılanmaktadır. Ki Malatya örneği de böyledir. Malatya’ya gelenler de aynı durumdadır. Partimize hergün gelenler olur, sıkıntılarına bakıyoruz ki hiçkimsenin el uzattığı bir durum yok. Sadece kimi kamplara alınan Suriyelilerin bazı ihtiyaçları karşılanmaktadır ancak kenar mahallelere sığınan tabiri caizse böyle küçücük yerlere zar zor şartlar altında kalabalık bir nüfusla sığınanlara hiçbir yardım ulaştırılmamıştır. Bu yardımlar bizim kıt kanaat gelirlerimiz üzerinden yürütülmeye çalışılmaktadır. Zorlanmıyor muyuz? Evet çok zorlanıyoruz. Bizim günlük 600 bin TL gibi bir masrafımız var. Bizim parti olarak hazine yardımından yararlanmadığımızı herkes biliyor. Bu yardımların tek kaynağı halkımızın hergün bizlere sağladığı destektir. Bu halktaki sahiplenme duygusuna baktığımızda Kobane hiçbir zaman düşmedi ve düşmeyecektir bunu görüyoruz. Bizler de bundan sonra elimizden geldiğince o kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz.

MalatyaHaberSaati: Son olarak eklemek istediğiniz birşey varmı?

Hasan Şahin: Malatya halkı şunu çok iyi bilsin HDP ayrıştırıcı değil birleştirici bir partidir. Biz bu ilde yaşayan tüm halkların ortak değeriyiz. Çekinmeden bize gelebilirler, üye olabilirler ve bizimle iletişime geçebilirler ki biz de onlara gideceğiz. Bizim hiçbir zaman anlatıldığı gibi ayrıştırıcı, ötekileştirici olmadığımızı, Türkiye genelinde her inancı, her kültürü, her milleti kucakladığımızı bilmelerini istiyorum. Bu konuda ki tek önemli olan gönül birliğinin sağlanmasıdır ki onu da kuracağımıza inanıyorum.

Etiketler: » »
Share
7599 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ