• Gazete Manşetleri

logo

reklam
09 Şubat 2018

HDK EŞ BAŞKANLARININ GÖZALTILARINA TEPKİ


İnsanlardır Hakları Derneği (İHD) Malatya şubesinden, HDK Eş Başkanları Onur Hamzaoğlu ve Gülistan Koçyiğit ile birlikte HDK Bileşenlerini oluşturan kurumların eş başkanlarının ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki geldi.
Yönetim kurulu üyesi Hüseyin Bingöl, yaptığı basın açıklamasında, Savaşa karşı barış diyen herkes ve her kesim siyasi iktidarın amansız bir yargı baskısı altına alınmıştır diyerek, göz altılara tepki göstererek şu açıklamalara yer verdi; “20 Temmuz 2016 tarihinden beri devam eden OHAL rejiminin otoriter yönetim anlayışı hızından hiçbir şey kaybetmemiştir. Siyasal iktidar, Türkiye’yi OHAL rejimi adı altında keyfi olarak yönetmeye, bu konudaki ulusal ve uluslar arası tepkilere cevap vermeyerek kendini var etmeye çalışmaktadır. Öyle ki 20 Ocak 2018 tarihinde Suriye’nin Afrin bölgesine gerçekleştirilen askeri müdahale ile birlikte kırıntısı kalan haklar da adeta ortadan kaldırılmıştır. Savaşa karşı barış diyen herkes ve her kesim siyasi iktidarın amansız bir yargı baskısı altına alınmıştır.
Son olarak HDK Eş Başkanları Onur Hamzaoğlu ve Gülistan Koçyiğit ile birlikte HDK Bileşenlerini oluşturan kurumların eş başkanlarının ve yöneticilerinin gözaltına alındığını öğrenmiş bulunmaktayız. Türkiye’nin sorunlarını demokratik ve barışçıl yollardan çözümü konusunda önemli bir sivil siyaset kurumu olan HDK’nin bu şekilde baskı altına alınıp kriminalize edilmeye çalışılması Türkiye’deki sivil ve demokratik seçenekleri devre dışı bırakmak anlamına gelmektedir. Siyasal iktidarın tam da HDP 3. Olağan Genel Kurulu öncesi gerçekleştirdiği bu operasyonlar kesinlikle kabul edilemez. Siyasal iktidar, siyasal partilerin ve sivil örgütlenmelerin çalışmalarına bu şekilde müdahale edemez. Siyaset yapma hakkı, ifade ve örgütlenme özgürlüğü hakkı bu şekilde tamamen yok edilmektedir.
Siyasal iktidarı sonu belli olmayan bu tip baskı yöntemlerinden vazgeçmeye ve gözaltına alınan herkesi serbest bırakmaya davet ediyoruz”

 

Share
904 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ