• Gazete Manşetleri

logo

reklam
30 Haziran 2016

İHD Malatya Şubesi Terör Saldırısını Kınadı

ihd-malatya-havaalani-katliami-basin-aciklamasiİnsan Hakları Derneği’nde (İHD) basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu, “Artık hiç bir şey bize uzak değil, savaş her yerde” dedi.

“ŞANS ESERİ YAŞIYORUZ”

Türkiye’nin her yanında bombaların patlatıldığını vurgulayan Öztürkoğlu, ’’Artık hiç bir şey bize uzak değil, savaş her yerde. Her gün bir acıya uyanıyoruz, her gün bir ocağa ateş düşüyor. Çocuklar insanlar ölüyor sokaklarda, duraklarda, evlerde, servislerde, alanlarda… Şans eseri yaşıyoruz.28 Haziran 2016 günü akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminaline 3 adet canlı bomba saldırısı gerçekleştirilmiş, bu saldırıda 42 kişinin yaşamını yitirdiği,238kişinin de yaralandığı açıklanmıştır. Resmi yetkililerin ilk açıklamalarına göre saldırıyı IŞID isimli örgüt militanlarının gerçekleştirdiği belirtilmiştir. Gerçekleştirilen bu saldırı bir katliamdır. Bu katliamı gerçekleştirenleri ve arkasındaki güçleri kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyoruz’’ şeklinde konuştu.

“ŞİDDETLE YAŞAMAYA ALIŞMAYACAĞIZ”

Öztürkoğlu, 7 Haziran seçimlerinden sonra büyük bir savaş sürecinin devam etmekte olduğunu altını çizerek şunları söyledi: ’’Son zamanlarda Lice’de ağaçlar, evler, ormanlar, hayvanlar ve büyük bir doğa katliamı hala devam etmektedir. Diyarbakır İHD şubemizin Lice’ye giderek yapmış olduğu incelemelerde; bölgede bir esrar operasyonu değil, tek nedeni insanları göçe zorlayarak bölgeyi insansızlaştırmaktır.Türkiye’nin Ortadoğu’da ve özellikle Suriye’de uyguladığı bize göre tamamen yanlış dış politikanın sonuçları ile karşılaşmaya devam ediyoruz. Suriye’de yaşayan halkların ve inanç gruplarının kendi geleceklerini belirleme hakkına dışarıdan yapılan her türlü müdahale Suriye iç savaşını derinleştirmiş ve cihatçı örgütlerin boy gösterdiği bir saha haline getirmiştir. Türkiye’nin bir an önce ülke içinde ve dışında barışçıl politika geliştirmeye acilen ihtiyacı bulunmaktadır.Siyasal iktidarın da sorumluluğunu üstlenerek halka karşı hesap vermesi gerekmektedir. Türkiye’de neredeyse her ay gerçekleştirilen sivillere yönelik katliam saldırılarında bugüne kadar siyasi sorumluluk üstlenip hiçbir bakanın istifa etmemesi demokrasi bilinci ve kültürünün de olmadığını da göstermektedir. Siyasal iktidar bizlere şiddetle yaşamaya alıştırmak istiyorsa asla alışmayacağız ve her zaman karşı çıkacağız.’’

Etiketler: » » »
Share
647 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ