• Gazete Manşetleri

logo

reklam
18 Ocak 2015

Emine Ayna İle Süreç, Cizre ve Seçimler Üzerine Konuştuk

emine-ayna-roportajDemokratik Bölgeler Partisi Eşgenel Başkanı Emine Ayna, DBP Malatya il örgütünde düzenlenen bir panel için geldiği Malatya’da Malatyahabersaati.com ile bir röportaj yaparak süreç hakkında bilgiler verdi.

Malatyahabersaati.com: İki yıldır süren bir çözüm-müzakere süreci var. 2015 yılında Türkiye’yi bekleyen bir genel seçim, Cizre olayları, HDP’nin seçime parti olarak girme kararının olduğu bir dönemde çözüm veya müzakere süreci olarak adlandırılan süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Emine Ayna: Çözüm süreci denilen süreç yaklaşık 2 yıldır başladı. Şimdi elbetteki biliyoruz,  her çözüm süreci çeşitli handikapları barıdırır, sorunları barındırır, yüzyıllardır süren o sorunların biranda çözümünü kimse beklemez bunların hepsinin farkındayız ve hepsini biliyoruz ama geçtiğimiz iki yıllık süreçte de bazı adımların atılması gerektiğine inanıyoruz. Kürt halkının ifade ettiği hiçbir talebin hükümet sözcüleri tarafından bunların yasallaşıp yasallaşmayacağına dair en ufak bir belirti göremiyoruz. En küçüğü işte anadilde eğitim, anadil gününde insanlar sokaklara çıktılar, anadilde eğitim taleplerini ifade ettiler devlete “madem sen yapmıyorsun, biz kendi okulumuzu kendimiz açıyoruz” dediler ama Diyarbakır’da devlet güçleri bu okulu mühürledi. Bur örnek tek başına bile AKP hükümetinin çözüme nasıl yaklaştığının göstergesidir. Bu iki yılın ardında şeçimler yaklaşırken de biz hükümetten bunun bir seçim politikası olmadığını göstermesini istiyoruz.

Malatyahabersaati.com: Cizre’de ardarda yaşanan özellikle çocuk cinayetleri konusunda kamuoyunun rahatsız olduğu görülüyor. Siz Cizre’de bu çatışmaların ve ölümlerin nereye varacağını düşünüyorsunuz ?

Emine Ayna: Cizre’de bir ay içerisinde 6 tane çocuk katledildi. Ve hala hükümet bu katliamdan sorumlu olan polislere karşı hiçbir soruşturma başlatmadı. Aksine içişleri bakanı çıkıp polisler yapmadı, polisler hiçbir şekilde gaz atmadı diyor. Cizre’de yaşayan binlerce insan polisin nasıl akreplerle sokaklara girerek çocukların üzerine nasıl gaz fişekleri attığına şahit. Ama içişleri bakanı Ankara’da çıkıp “hayır” diyor. Çocuklar, katleden polisin polis aracından çıktığını ve direk ateş açarak 12 yaşında ki çocuğu katlettiğini ve birde bunun üzerine dönüp çocuklara bu katliamların devam edeceğini söylediğini ifade ediyorlar. Ama içişleri bakanı diyor “hayır”.

Eğer o ilçede polis araçları plakasız dolaşıyorlarsa ve buna içişleri bakanlığı müdahale etmiyorsa anlamı nedir? Demek ki biliyor, müsaade ediyor, onun gözetiminde gerçekleşiyor. Peki bu süreç bu şekilde nasıl ilerleyecek? Devlet o zaman bu sürecin ilerlemesini istemiyor. Abdullah Öcalan’ın Cizre’ye bir sabır, bir barış, bir sükunet mesajı gönderdiği günün akşamında Cizre’de 12 yaşında bir çocuk öldürüldü. Bunun anlamı Abdullah Öcalan’a “Sen basış diyorsun ama biz savaş istiyoruz” mesajıdır. Bu süreç insanların ve bizim hükümete güvenimizi sarsıyor ve bizi savaşa zorluyor. Demek ki hükümet o masadan kalkmanın yollarını arıyor. Ve bunu PKK’ye yaptırtmaya çalışıyor. Geliyor çocukları katlediyor ve böylece de işte PKK savaş başlatsın istiyor.

Malatyahabersaati.com: DBP Malatya’da seçimlere girecek mi? Ve Anayasa Mahkemesine gitmesine rağmen kaldırılmayan yada düşürülmeyen bir %10 seçim barajı var. Barajı geçebilecek misiniz ?

Emine Ayna: Bu seçimlerde biz HDP olarak seçime gireceğiz. Bunu bütün ülkede yapacağız. Biliyoruz ki hiçbir seçimde bizim %10 seçim barajı gibi bir sorunumuz yok. Her zaman sandıktaki oylarımız ya geçersiz sayıldı yada çalınarak o dönemin iktidar partisinin oylarına eklendi. En son bizim bağımsız adaylarla girdiğimiz seçimlerde resmen yaşadığımız olaydır. Seçim sandıklarından bize gelen seçim sonuçları ile il seçim kurullarının açıkladığı sonuçlar arasındaki fark AKP’ye eklendi. Bu seçim sandıklarımızdan oylarımız çalınıyor demektir. Hiçbir zaman %10 seçim barajı sorunumuz olmadı, yeter ki hükümet sandıklara el vurmasın, sandıklara dokunmasın, sandıklarda ki oylarla oynamasın. Biz diyoruz ki çözüm diyorsanız bizleri siyasi kimliğimizle, öyle tek tek bağımsız değil kurumsal olarak olarak o meclise girmek istiyoruz. Bu seçimde eğer çözüm iradesi varsa bizim sandıktaki oylarımızı yok etmezler. O sandıkta ki oylarımızla biz %10 barajını zaten aşarız, güçlü bir siyasi kimlikle de meclise gireriz. Ama çözüm konusunda bir iradesizlik varsa, barış istenmiyorsa, savaş isteniyorsa bizim de meclise girmemizin bir anlamı kalmıyor. Biz barış için meclise giriyoruz. Demokratik siyasette ki ısrarımız nedeniyle meclise giriyoruz.

Malatyahabersaati.com: HDP’nin Malatya’da düşündüğü yada üzerine tartıştığı bir aday yada adaylar listesi var mı? Malatya’da HDP kimlerle seçime girmeye hazırlanıyor?

Emine Ayna: Şuanda hiç böyle bir tartışma yok. daha henüz seçim tarihi bile belli değil. Daha henüz erken seçimden bahsediliyor. Eğer öyle birşey varsa da o erken seçim tarihini belirtmek zorunda hükümet. Bu ayın sonuna kadar büyük bir ihtimalle seçim tarihi netleştikten sonra il il dolaşarak, tartışmalar yürüterek adaylarımızı belirleyeceğiz ancak şuan seçim komisyonlarımızı kurmamıza rağmen hiçbir isim tartışması gündemimizde yok.

Etiketler: » » »
Share
4163 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ