• Gazete Manşetleri

logo

reklam

EĞİTİMSEN’DEN KOMİSYON DEĞERLENDİRİLMESİ


KHK’larla meslekten ihraç edilenler, öğrencilikten atılanlar ya da kapatılan dernek, federasyon, vakıf ve sendikalar gibi kuruluşlar için oluşturulan ‘OHAL Komisyonları’ itirazları kabul etmeye başladı, bu kapsamda Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya değerlendirmelerde bulundu.
“DİLEKÇE ÖRNEKLERİNİ SENDİKALARIMIZDAN ALABİLİRLER”
Tarık Kaya, sendika binasında yaptığı açıklamada İhraç edilenler için başvuru süreçlerini, izleyecekleri yol hakkında değerlendirmelerde bulunurken, dilekçe örnekleri sendikadan alabileceklerini ifade etti; Kaya, yaptığı açıklamada şu huşulara yer verdi; “Resmi Gazetede yayınlanan olağanüstü hal (OHAL) inceleme komisyonlarının kurulduğu birkaç gündür yayın olarak ulusal medyada işlenmekte. 17 Temmuz itibari ile başvurular başladı, Eylül itibariyle de 60 günlük süre zarfında sonlanacak. Bu komisyonunun, biz sendikaları ilgilendiren boyutu, kamuda yaşanan yüz on bir binden fazla ihracın bu komisyonlara başvurularının yapması. Elbette ki bizim sendika üyelerimiz bu ihraç işlemi ile karşı karşıya kalan üyelerimize, gerek bizler, gerekse tüm kamu çalışanları bu işlemlerin nasıl yapılacağına dair gereken desteği vermeye çaba gösteriyoruz. Arkadaşlarımız bu süre zarfında, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık resmi internet sitesi üzerinde yayınlanan bu çalışma esasları ve uygulamaları üzerinden, Başbakanlığın Web sayfasından başvurarak, başvurularını yapmakta. Alınan çıktı ile birlikte, sendikalarımızda hazırlamış oldukları dilekçeleri doldurarak, başvuru hazırlıklarını kendi ekleyecekleri evraklar üzerinde hazırlamakta”
“BAŞKA YOL GÖSTERİLMESİN SONUÇ ÇIKSIN”
Kaya, OHAL sürecinin sonlandırılması ile komisyonun görevlerinin sonlanacağı ve yeniden yargıya başvurun denileceği kaygısı içerisinde olduklarını söyleyerek, şunları ifade etti; “ Tabi bazı teknik konular var bu evrakların neler olacağı, neler verileceği, alındı belgesinin nasıl işleneceğine dair, fakat bizi en çok ilgilendiren bu komisyonun bir yıl sonra oluşması, bu gün itibari ile ihraç edilen insanlarımız bu komisyona başvuru yaptıkları zaman bunun bir anda sonuçlanacağına dair beklentileri oluşmakta. Biz sendika olarak şunu talep ediyoruz, bu komisyon elbette ki dosyalar üzerinden incelemelerini yaparken yarın, öbür gün şu endişeyi taşıyoruz, komisyon tam incelemeleri yaptı, karar aşamasına geldi, dosyalar üzerinde sonuca gideceği sırada, birden OHAL’in kalkması ile bu komisyonun görevi sona erdi, herkes yeniden mahkemelere başvursun oyalaması ile karşılaşmayı istemiyoruz. Bunu şimdiden kamu oyu ile paylaşmak isteriz yani bu komisyon kurulduysa, gecikmeli olarak ta kurulduysa, bundan sonraki süreci de doğru olarak işletilsin ve bundan sonra yeniden ihraçlara başka yol gösterilmesin, buradan bir sonuç çıksın”
“SÜREKLİ ANLATTIK”
İhraç edilen arkadaşları için neden ihraç edildiklerini her fırsatta hatırlattıklarını belirten Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Bu ihraçlar süresi son bir yıldır, 15 Temmuz darbe girişimi sürecinden bu yana yaygın olarak 1 Eylül tarihinden itibaren işletilmekte 674 sayılı KHK ile başlayan süreç devam etmekte. Bu süre zarfında biz şunu ısrarla söyledik, hakkaniyetli olunması, adaletli olunması, bu ihraçlar sürecinin delille dirilmesi, masumiyet karinasının korunmasını, insanların neden dolayı ihraç edildiklerinin bilinmesi, hukuki zeminde, demokratik bir ülkede, Anayasa ki tanınmış hakların, kendilerine kullandırılmasını ısrarla talep ettik. Bunun için bir çok etkinlik yaptık, girişimde bulunduk, davalar açtık, bu davalar sürecini uluslar arası kamu oyu ve Türkiye kamuoyu nezdinde paylaştık. Bunlardan daha öte bir durum var, gerçekten vicdanları kanatan bir durum var, beklentimiz bu komisyonun biran önce bu kararlaşmalarını yaşaması, özellikle KESK’ten, Eğitim sen den yaşanan ihraçların biran önce göreve döneceği inancını bir kez daha paylaşıyoruz. Bu anlamda görevinden ihraç edilen bütün kamu çalışanları arkadaşlarımıza yardım konusunda, sendikamızın kapısının kendilerine açık olduğunu söylemek isteriz, bu konuda dilekçe verme ve hukuksal sürecin nasıl işlediğine dair anlatımlar noktasında kapımız bütün kamu çalışanların açık olacaktır”
“AÇIĞA ALINANLARI KAPSAMAYACAK”
Kaya, komisyona hangi koşullarda olanların başvuracağını ifade ederek şunları kaydetti; “Komisyona sadece çalışma esasları bölümünde sıralanmış, ihraç olanlar, kapatılan dernekler, vakıflar, sendikalar, gerçek ve tüzel kişilik üzerinden başvurularını yapacak. Açıkta olanları veya pasaport iptalleri gibi bazı kanuni uygulamaları kapsamayacak, sadece meslekten atılanlar ve kapatılan kurumları etkileyen bir başvuru süreci ile karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.                                                                                          https://youtu.be/apZ6qRbLYsk

Etiketler: »
Share
815 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ