• Gazete Manşetleri

logo

reklam
30 Mart 2018

EĞİTİM SEN’DEN İMZA KAMPANYASI

Eğitim Sen Tarafından, “Eğitimde performans” uygulamasının kaldırılması amacı ile imza kampanyası başlatıldı. Toplanan İmzalar, Milli Eğitim Bakanlığına ulaştırılması için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edildi.

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Eğitim Sen Malatya Şubesine bağlı öğretmenler, topladıkları imzaları müdürlüğe telsi ettiler.

Teslim öncesi bir açıklama gerçekleştiren, Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, “performans uygulamasının öğretmenlerin iç barışını bozduğunu, mesleki dayanışmayı zayıflattığını” ifade etti. Kaya açıklamasında; “Eğitim sen yürütme kurulu olarak, İl Milli Eğitim Müdürümüz ile buluşacağız. Eğitim ve kamu emekçileri, son dönemde yaşanan zamlarla beraber zor anlar geçiriyor.  Her geçen gün zamlarla karşılaşıyoruz. Benzine, Dolara, Euro’ya gelen zamlar bizim yaşamımızı ciddi anlamda etkiliyor. Biz bu süre zarfında, insanca yaşayacak bir ücret talep ediyoruz. 3 bin 600 ek göstergenin ilan edilmesi noktasında da çabalarımızı yürütüyoruz. Eğitim sisteminde yaşanan sıkıntıları dönem dönem velilerimiz ile paylaşıyoruz. Özellikle Ortaöğretime geçiş sınavında yaşanan bu çember sistemi gerçekten velilerimizi rahatsız ederken, öğrencilerimizi ciddi anlamda sıkıntıya düşürüyor. Ortaöğretime geçiş sınavı ile ilgili sınav olmayacak şekilde yaklaşımları ortaya koyan bakan, daha sonra sınavı ne hale getirdiğini hep beraber görüyoruz. Nitelikli ve niteliksiz okul ayrımı üzerinden, eğitim emekçileri kategorize ediliyor. Eğitim sisteminde birçok sorun yaşanmakla beraber, son dönemde Bakanlık tarafından,  performans üzerinden mesleğimizi ciddi anlamda zora sokacak kampanyalar yürütülmekte. Biz buna karşılık, Eğitim sen olarak 81 ilde bütün ilçelerde bir kampanya başlattık. Malatya’da topladığımız yüzlerce imzayı, Bakan beye ulaştırması için İl Milli Eğitim Müdürüne teslim edeceğiz. Bu performans sistemine neden karşı çıkıyoruz, dilekçemizde neler bulunuyor onları anlattık. Özellikle bu performans uygulamasının öğretmenlerin iç barışını bozduğunu, mesleki dayanışmayı zayıflattığı, okullarda mesleğinin ve toplumsal değerini düşürttüğü için performans sistemine karşı çıktığımız ifade ettik” dedi.

 

Share
644 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ