• Gazete Manşetleri

logo

reklam
27 Eylül 2016

Eğitim Sen’den, Açığa Almalara Tepki Geldi

img_20160927_161427-640x360

Eğitim Sen Malatya Şubesi düzenlediği basın açıklamasıyla 15 Temmuz sonrası sendika üyelerinin açığa alınmasına ve meslekten ihraç edilmesine sert tepki gösterdi.

Eğitim Sen Malatya İl Binasında açığa alınan ve görevden ihraç edilen Eğitim Sen üyelerinde katılımıyla düzenlenen basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, açığa alınan ve görevden ihraç edilen üyelerinin haklarını sonuna kadar koruyacaklarını söyledi.

“EĞİTİM SEN DARBE GİRİŞİMİNE AÇIK BİR TUTUM ALMIŞTIR”

Eğitim Sen’in darbeler karşısındaki tutumuna dikkat çeken Kaya: “Mücadele tarihi boyunca darbelerin, baskıların ve anti demokratik uygulamaların hedefi olan sendikamız Eğitim Sen, kurulduğu günden bugüne darbelerin asıl hedefinin emek ve demokrasi mücadelesi olduğunu savunmuş, 15 Temmuz 2016 gecesi Türkiye’nin darbeler tarihine bir yenisinin eklenmesi girişimine karşı açık bir tutum almıştır. Darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasından bugüne savunduğumuz en temel ilke, tüm sürecin evrensel hukuk ilkelerine uygun yürütülmesi ve farklı mağduriyetlere izin verilmemesi olmuştur.” dedi.

“”ÜYELERİMİZİN HAKLARINI SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ”

15 Temmuz sonrası on binlerce öğretmenin açığa alınmasının ve görevden ihraç edilmesinin ‘yargısız infaz’ olduğunu belirten Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükumet bu darbe girişimini gerekçe göstererek, on binlerce öğretmeni açığa almış, onbinlercesini de mesleklerinden ihraç etmiştir. Bu durum, görevinden uzaklaştırılan binlerce öğretmen için yargısız infaz anlamı taşımaktadır. Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki her bir üyemizin yanındayız ve hiçbir üyemizi bu kaotik ortamda yalnız bırakmayacağız. Bu süreci sendikamız aleyhine fırsata çevirmek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz! Açığa alınan her bir üyemizin hakkını hukukunu sonuna kadar koruyup, en kısa sürede görevlerine döndürme kararlılığında olacağız.”

 

“MALATYA’DA 327 ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLDİ”

Malatya’da kamu çalışanların açığa alınması ve görevden ihraç edilmesiyle ilgili bilgiler veren Kaya: “21 Temmuz’da yayınlanan kararla Malatya’da 317 öğretmen açığa alınmıştır. 1 Eylül KHK’sı ile de 327  öğretmen ihraç edilmiştir. Şu anda bu ihraçların dışında açıkta bekleyen 187 öğretmen var. Dolayısıyla 500’den fazla öğretmen ihraç edilmiş ve açıkta bekliyor. Bunun sonucu olarak da okullarımızda ciddi problemler yaşanıyor. Bir an önce bu mağduriyetlerin giderilmesi anlamında kamuoyuna ve ilimizi yönetenlere çağrıda bulunuyoruz. Çalışmaların bir an önce yapılıp arkadaşlarımızın öğrencileriyle buluşturulması gerekmektedir.” dedi.

     EĞİTİM SEN’DEN EYLEM HAZIRLIĞI
Son olarak ihraç edilen ve görevden alınan öğretmenlerin görevlerine geri dönmesi için eylem ve etkinlik yapacaklarını belirten Kaya: ”Bugün açığa alınan ve görevden ihraç edilen üyelerimizle dayanışma içerisinde olmak ve en kısada görevlerine dönmelerini sağlamak için  birçok eylem ve etkinlik  yapacağımızı duyuruyor emekten yana tüm dostlarımızı eylem ve etkinliklerimize destek vermeye davet ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Etiketler: » »
Share
8206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ