• Gazete Manşetleri

logo

reklam

EĞİTİM SEN AİHM’E GÖTÜRDÜĞÜ DAVAYI KAZANDI

img_20161208_030415-1638x921
EĞİTİM SEN AİHİM’de açtığı davayı kazandı. Sendikanın aldığı karara uyarak altı yıl önce iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere disiplin cezası veren devlet, 153 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.
EĞİTİM SEN’in 2010 yılında aldığı iş bırakma kararına uyarak eyleme katılan öğretmenlere verilen disiplin cezası iç hukuk yollarının tükenmesi üzerine AİHM’e taşınmıştı. Davayı görüşen AİHM, sendikal eyleme verilen ceza karşısında ceza verilen öğretmenlere toplam 153 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.
‘ÖDEMELERİ CEZA VEREN OKUL MÜDÜRLERİ ÖDESİN’
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EĞİTİM SEN Malatya şube başkanı ve KESK dönem sözcüsü Tarık Kaya, “Biz EĞİTİM SEN olarak yıllardır sürdürdüğümüz mücadeleyle ilgili bugün itibariyle 25 Kasım 2009 ve 26 Mayıs 2010 tarihlerinde EĞİTİM SEN olarak gerçekleştirdiğimiz hizmet üretmeme eylemi ile ilgili 657 sayılı devlet memurları kanunundan yola çıkarak şubemize bağlı 125’e yakın arkadaşımızla ilgili ilimizde soruşturmalar yürütüldü o tarihlerde. Bu arkadaşlarımıza okul müdürleri, idari müdürler tarafından disiplin cezası olarak kınama cezaları verildi. O günkü yasalar üzerinden biz bu cezaları Genel merkezimiz üzerinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götürdük. Bugün itibariyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 125 üyemizle ilgili tazminat davasını kazanmış bulunmaktayız. Her üyemize Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti 4 yüz euro tazminat ödemek zorunda kaldı. Bunun yanın da 13 bin 5 yüz euro da avukatlık ve dava masrafları üzerinde genel merkez hukuk büromuza dava harcı ödemek zorunda kaldı. Bugün gelişen nokta da EĞİTİM SEN’in kararlı mücadelesi iş bırakma eylemleriyle ilgili yaşanan bu durumla ilgili bir rahatsızlığımızı da tüm Malatya ve Türkiye kamuoyuna duyurmak isteriz. Kazandığımız tazminatlar bu ay itibariyle arkadaşlarımızın hesabına yatacak. Biz bu durumdan hoşnut değiliz. Bu cezaları veren okul müdürleri 4 yüz euro ödeme yapmak zorunda kalan Türkiye Cumhuriyeti devleti bunu hazinesinden ödeyecek. Hazine kamu emekçilerinin, işçilerin vergilerinden kesilerek oluşturulan bir durum. Bu hazineden ödeme yapma durumu bizi ciddi manada rahatsız etmekte. Vatandaşların ülkenin daha fazla refah seviyesine gelmesi için ödedikleri vergilerin iş bilmez bürokrasi yüzünden, yasaları bilmelerine rağmen bize ceza verme ısrarcılıkları yüzünden bu cezaları bu hükümet ödemek zorunda kalıyor. Bu ödemeleri ceza veren okul müdürleri kendi ceplerinden ödeselerdi bu cezaların hiçbirini vermezlerdi. Türkiye Cumhuriyetini yöneten hükümete sesleniyoruz. Bürokratik oligarşiden bahsediyorlar. O zaman bu yasayı bir an önce çıkartarak ceza konusunda bürokrasi bu soruşturmayı yöneten idari amirlerin karşılan bir ceza veya tazminat durumunda ceplerinden ödemeyi ön gören yasayı çıkartmaları gerekiyor. Cezayı veren kendileri, hukuka aykırı davranan okul müdürleri. Hazineye vergi veren yurttaşların vergisi üzerinden bize ceza ödenmekte. Biz EĞİTİM SEN olarak bir kez daha diyoruz ki bu cezaları okul müdürleri ödesin” dedi.
“BU PARALAR NİYE YURTTAŞLARIN CEBİNDEN ÇIKSIN”
2009 ve 2010 da açtıkları davaları kazandıklarını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün yine aynı şekilde okul müdürleri 29 Aralık iş bırakma eylemimizle ilgili soruşturmalar yürütüyorlar. Bizlere maaş kesme ve kademe durdurma cezaları veriyorlar. Bürokrasi hala nasıl olsa cebinden çıkmıyor diye keyfi olarak yasaya, mahkeme kararlarına, uluslar arası sözleşmelere aykırı davranarak bu cezaları hala teklif ediyorlar. Beş yıl sonra biz bunların da tazminatlarını kazanacağız. Peki bu paralar niye yurttaşların cebinden çıksın. Bu ceza veren okul müdürlerinin, ilçe ve il milli eğitim müdürlerinin cebinden çıksın. Madem bu cezaları yasaya, hukuka aykırı bir şekilde ceza vermesini teklif ediyorlar ama tazminat ödemeye gelince yine yurttaşın cebinden çıkıyor. Buna isyan ediyoruz. EĞİTİM SEN olarak her zaman ki gibi kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz. 29 Aralık ile ilgili bize teklif edilen maaş kesme ve kademe durdurma cezalarını da iç hukuk yollarını tükettikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götüreceğiz ve yine bu tazminatları kazanacağız. Çünkü biz bu mücadeleden yana haklıyız. Okul müdürlerine hukuka uymalarını, uluslar arası yasalara uymalarını bu yasalar çerçevesinde davranmalarını, soruşturmaları iki kat daha dikkatli yapmalarını, yapmadıkları her yanlış davranışın bu ülkenin zararına olduğunu bir kere daha belirtmek istiyoruz.”

Etiketler:
Share
2754 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ