• Gazete Manşetleri

logo

reklam

Eğitim Emekçileri OHAL Uygulamasına Tepki Gösterdi

egitim-sen-uzaklastirilan-ogretmenler-aciklamasiMilli Eğitim Bakanlığı’nın 11 bin 285 öğretmenin açığa alındığını bildiren açıklamasının ardından Malatya Merkez PTT önünde bir araya gelen eğitim emekçileri konu ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Malatya merkez PTT önünde toplanan eğitim emekçileri adına açıklamayı Malatya Eğitim Sen Şube Başkanı Tarık Kaya okudu. Açıklamaya CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve siyasi parti temsilcileri destek verdi.

AÇIĞA ALMALAR YARGISIZ İNFAZDIR

Siyasi iktidar, yıllardır eğitimin dinselleştirilmesine ve ticarileştirilmesine direnen, laik-bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim emekçilerden intikam alırcasına hareket ettiğini söyleyen Kaya, ”Hükümet, yandaş medya ve yandaş sendikanın işbirliği ile oluşturulan algı operasyonu ve açıkça iftira niteliği taşıyan suçlama ve hedef göstermeler sonucunda gerçekleştirilen açığa almalar, açık bir “yargısız infaz”dır ve hiçbir yasal hukuki dayanağı yoktur. Hükümet ve MEB’ in de çok iyi bildiği gibi, hukuken somut delillere, yargı kararlarına, mevzuata uygun yürütülen idari soruşturmalara dayanmaktan uzak bir şekilde verilen tüm kararlar yasa dışıdır. Bu nedenle söz konusu operasyonun hukukla, adaletle açıklanacak hiçbir yanı yoktur”dedi.

BU YAPILALAR LAİK, BİLİMSEL EĞİTİMEDİR

Kaya’dan sonra söz alan Ağbaba, ”Eğitim Sen Şube Başkanı Kaya’nın da söylediği gibi; 15 Temmuz darbe akşamı darbecilerin yapmak istediğini, maalesef bugün hükümet kanun hükmünde kararname ile yapıyor. Darbecilerin silahla yapmak istediğini bugün hükümet, yaklaşık 11500 öğretmeni meslekten uzaklaştırarak yapıyor. Burada yapılan sadece Eğitim  Sen’ e değildir, sadece 11 bin 500 öğretmene değildir. Bu yapılan darbe maalesef laik ve bilimsel eğitimedir. Biz de bu mücadelenin her zaman yanında olacağınızı bildiriyoruz. Hiç bir soruşturma açılmadan, hukuksal gerekçe gösterilmeden 11500 öğretmenin açığa alınmasını sizlerle birlikte kınıyoruz. Ve her zaman bu mücadelenizde sizlerle beraber olacağımızı belirtmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » »
Share
5824 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ