• Gazete Manşetleri

logo

reklam
04 Mayıs 2018

Dersim Katliamı Yıl Dönümünde Kınandı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Dersim Katliamı’nın 81’inci yıl dönümünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi : “Yaşanan barbarlığın acıları ve etkileri aradan geçen bunca süreye rağmen belleklerde tazeliğini korumaktadır.”

PSAKD Malatya şubesi adına basına açıklama yapan yapan şube sekreteri hatice zengin ,Bundan 81 yıl önce ,Elazığ Buğday Meydan” nda, Dersim “in Piri Seyit Rıza ve arkadaşları hukuksuz ve göstermelik bir şekilde yargılanarak idam edildiler. Devlet büyükleri kıyım öncesi Dersimi yalnızlaştırarak ve halkı seyitlerden yoksun bırakarak ,  katliam ve soykırımı sürdürmeyi hedeflemiştir.4 Mayıs 1937 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan Dersim Katliamı, kıyımlar sürgünler ile başlamıştır. Ana karnında bebelerin süngülendiği, onurları için kadınların kendilerini uçurumlardan attığı ve Munzur”un kan kırmızı aktığı bir vahşetti .Dersim halkı hem yaşadı hem de tanıklık etti. Cumhuriyetin ilk yıllarında şark ıslahat planının yürürlüğe konulmasıyla özellikle Kürt ve Aleviler katliam,sürgün ve asimilasyon politikaları ile yüz yüze bırakılmıştır. Bu plan çerçevesinde 4 MAYIS 1937 TarihindeT.C Bakanlar Kurulu “sökülüp atılması gereken bir çıban başı ”olarak  gördüğü ve aynı zamanda Alevi inancının da kök saldığı kadim Dersim coğrafyasına yönelik aldığı hareket kararıyla: Dersim TER TELESİ Başlatılmıştır. Bununla çocuk kadın ve yaşlı savunmasız on binlerce insan katledilmiş, soykırıma tabi tutulmuştur. Genel Kurmay arşivlerine göre ; on üç bin sekiz yüz altı canımız kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmaksızın katledilmiş bir o kadar canımız da dilini, inancını bilmedikleri batı illerine sürülmüş ve asimile olmaları için köylere sadece birer aile olarak dağıtılmışlardır. Katliam sonrası evlatlık verilen kız çocuklarının akıbeti bilinmezken sürgünde yaşananları unutmak mümkün değildir. 1938 de Dersim de işlenen bir insanlık suçudur. katliamının vebali 81 yıldır bu ülkede siyaset yapan herkesin boynundadır.

Biz Aleviler olarak, devleti tarihle yüzleşmeye davet ediyoruz. “Tunceli Katliam Programı” tüm boyutlarıyla derhal durdurulmalıdır.

Acılarımız derindir ve yara kanamaya devam etmektedir. Öncelikle halkımıza yaşatılan bu katliamı ve sürdürülmekte olan asimilasyon politikalarını lanetliyoruz. Katliamcı-inkarcı devlet geleneği ve günümüzdeki ardılları hem halkımızın hem de tüm insanlığın vicdanında ebediyen mahkûm kalacaklardır

İlk adım olarak; Seyit Rıza ve diğer şehitlerimizin mezar yerleri açıklanmalı, Cenazelerin Dersim’e nakline engel olunmamalı,.

Gerçek bir yüzleşme ve adalet için dünyada ki diğer yüzleşme örnekleri esas alınmalı, halklarımızın özgürlükçü ve eşitlikçi ortak geleceğinin önünde ki tüm engeller kaldırılmalıdır.

Adalet mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi yineliyor, Seyit Rıza’nın şahsında 1937/38’de katledilen tüm canlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz dedi.

 

Share
818 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ