• Gazete Manşetleri

logo

reklam

“DERHAL SERBEST BIRAKILMALILAR”

Geçtiğimiz aylarda, İstanbul’da gözaltına alınarak tutuklanan İHD üyelerinin serbest bırakılması istendi.
İHD Malatya şubesi tarafından yapılan açıklamada, “Hak ve özgürlüklerin gerçekleşmesi için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde büyük emek vermiş olan İlknur Üstün, Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, İdil Eser, Günal Kurşun, Ali Garaw, Peter Steudtner, Veli Acu derhal serbest bırakılmalı, itibarları kendilerine derhal iade edilmelidir” denildi.
Konu ile ilgili yönetim kurulu ile birlikte açıklamayı gerçekleştiren İHD Malatya şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu, şu açıklamalara yer verdi; “Dünyanın neresinde olursa olsun insan hakları savunucuları her türlü insan hakları ihlaline barışçıl
ve etkin biçimde karşı çıkma, ihlaller meydana geldiğinde bunları açığa çıkarma ve ihlal
mağdurlarına destek verme hakkına sahip çıkar ve dünyanın neresinde olursa olsun insan hakları savunucularını işkence, zorla kaybetme, tehdit, derneklerinin basılması, kapatılması, taciz, yasadışı/keyfi tutuklama, istihbarat ve takip
faaliyetlerine maruz kalmışlardır. Ülkemizde de insan hakları savunucuları yaklaşık 40 gündür hapishanedeler. Bizler, arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve çeşitli basın organlarında çıkan hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz. Bunu bu ülkede yaşayan tüm insan hakları savunucularına yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Ve hapiste olan 8 arkadaşımızla bugün dayanışmak için onlara mektup gönderiyoruz. Bundan 40 gün önce hukukun üstünlüğünün hiçbir zaman hayata geçirilmediği bir sorgulamatiyatrosuna tanıklık ettik.

“SAYFALARCA RAPOR YAZILIR”

Adı Adalet olan ‘Adalet Saray’ında bu ülkenin insan hakları mücadelesine katkı sunan sizlerin nasıl suçlandığını ve tutuklandığınızı çaresizce izledik. Gerçekle bir an ilgilenecek olsalardı, eziyet çektirip tutukladıkları insanların kim olduklarına, kimler olmadıklarına, olamayacaklarına dair bilgiyi bizzat kendi çevrelerinden pekâlâ edinebilirlerdi. Evet, sadece çaresizlik içinde alışkın olduğumuz bu sahneleri seyrettik. Ne acıdır ki insan hakları savunucuyuz ama 31 yıllık tarihimizde uğradığımız hak ihlalleri ile sayfalarca raporlar yazabiliriz. Bizler sizin neden tutuklandığınızı biliyoruz. Evrensel hukuku bırakın, iç hukuku ayaklar altına alırken muhalif tek bir ses çıkmasın, kimse diğerinin hakkına sahip çıkmasın, araştırma yapmasın, rapor yayınlamasın, yaşananları dünya duymasın istiyorlar.
Bu sürecin ne kadar süreceğine dair bir öngörümüz yok.

“HAK SAVUNUCULUĞUMUZ ASLA BİTMEYECEK”

Bizler biliyoruz ki sizlerin yaşamın her alanında “içerde dışarda” hak savunuculuğunuzun asla bitmeyeceğidir. Her zaman olduğu gibi size çok ihtiyacımız var. “Tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek dil” den “tek tip elbiseye” gelindiği günleri yaşıyoruz. Hapishanelerdeki hak ihlallerini takip etmek anlamında zorlu süreçler yaşıyoruz. Sizlerin yaşadığı her zorluğu hepimize yapılmış kabul ederiz. Herkes tarafından bilinmelidir ki ki arkadaşlarımız hapiste olduğu süreçte yüreklerimiz ve gözümüz onların üstündedir. Sizler bu ülkenin en onurlu ve namuslu insanlarısınız. Her zaman adil oldunuz. Biliyoruz ki, yarın size haksızlık edenlere haksızlık yapılsa onlarında hakkını arayacak ve mağdurun kimliğine bile bakmayacaksınız. Onurlu yaşamınızın size kazandırdığı adaletinizdir sizi siz yapan. Bizi merak etmeyin. İnsan hakları mücadelesini sonuna kadar devam ettireceğiz. Birlikte yola devam edeceğimiz günlerin özlemiyle sizi bekliyoruz.
Buradan tüm bu mektubu okuyanlara sesleniyoruz. Hak ve özgürlüklerin gerçekleşmesi için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde büyük emek vermiş olan İlknur Üstün, Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, İdil Eser, Günal Kurşun, Ali Garaw, Peter Steudtner, Veli Acu derhal serbest bırakılmalı, itibarları kendilerine derhal iade edilmelidir.”

Etiketler:
Share
1001 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ