• Gazete Manşetleri

logo

reklam

1 Eylül’de Demokrasi Güçleri “Barış” İstedi

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Emek ve Demokrasi İçin Güçbirliği bileşenleri 1 Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle bugün Emeksiz Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İnsan hakları Derneği Malatya Şubesi Başkanı Gönül Öztürkoğlu’nun okuduğu basın açıklamasına çok sayıda vatandaş katıldı.

18:00’da Emeksiz Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasında eyleme katılanlar faşizme, darbelere, savaşa karşı demokrasi ve barış istedi. Gönül Öztürkoğlu, işçi ve emekçilerin tüm barış taleplerine rağmen dünyayı yöneten güçlerin yönlendirmesiyle savaşların sonunun gelmediğini söyledi. AKP iktidarının da aynı politikalarla cihatçı çeteler aracılığıyla Suriye ve Irak’ta süregelen savaşın sürmesine katkı sağladığını ifade etti.

1 EYLÜL KUTLU OLSUN DİYEMİYORUZ

15 Temmuz darbe girişimine de değinilen basın açıklamasında Öztürkoğlu şu ifadelere yer veri;

“15 Temmuz’da kanlı darbe girişimi ile AKP’nin iktidar ortağı olan Cemaat ülkenin geleceğine el koymak istedi. Cemaatin kanlı planlarının boşa çıkarılması, darbe girişiminin bastırılmış olması Türkiye’nin içine sürüklendiği karanlığı ortadan kaldırmadı. OHAL uygulamalarını “milli mutabakat” ile maskelemeye çalışan AKP, darbe girişiminin oluşturduğu atmosferi faşizan, sömürücü ve savaş yanlısı dikta rejimini derinleştirmek için fırsata dönüştürdü.

Askeri darbe girişiminde ölen yüzlerce insanımız, demokrasiyi askıya alan sivil darbeler, OHAL ilanı, kitlesel gözaltılar ve tutuklamalar, işten çıkarmalar, iş güvencesinin ortadan kaldırılması, kadına yönelik ayrımcı politikalar ve şiddet, homofobiden beslenen şiddet ve cinayetler, Alevilere yönelik mezhepçi dayatmalar, laiklik karşıtı gerici politikalarda kaygı verici artış, çocuk istismarı, doğamızın talan edilmesi, iş cinayetleri ve daha nice insanlık onuruyla bağdaşmayan politika ve uygulamalar…”

1-eylul-dunya-baris-gunu-malatya-2016-3SİYASİ İKTİDAR POLİTİKALARINDAN VAZGEÇSİN

Türkiye’de yaşayan insanların eşit koşullarda yaşayabilmesinin yolunun savaştan değil barıştan geçtiğini söyleyen Gönül Öztürkoğlu, siyasi iktidarı uygulamakta olduğu yanlış politikalardan vazgeçmeye çağırarak basın açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Barış, Halkların faşizme ve gericiliğe karşı ortak mücadelesiyle kazanılır. 1 Eylül bu gerçeğin simgesidir. Dünya Barış Günü’nde halklarımızı ve her milliyetten işçi-emekçileri, ülkemiz ve Bölge halkları için daha büyük acılara ve felaketlere yol açacak savaş ve müdahale politikasının son bulması için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Etiketler: » » » »
Share
2457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ