• Gazete Manşetleri

logo

reklam
05 Temmuz 2018

DEDEYAZI DİRENİŞTE!

Malatya Doğanşehir İlçesine bağlı Dedeyazı mahalle sakinleri, mahallelerine kurulan taş ocağına karşı tepkileri ve direnişleri sürüyor. Mahkemenin iki kez verdiği durdurma kararından sonra taş ocağı calismalarina yine devam etmesi halkın tepkisiyle karşılaştı.
Geçtiğim aylarda mahallerine yakın bir mevkide faaliyet veren taşocağına karşılık, mahalle sakinleri eylem gerçekleştirmiş ve gerçekleştirilen bu eylem ülke gündemine oturmuştu.
Mahkeme tarafından taş ocağının durdurulmasına karşın işletme faaliyetlerine devam etmesi vatandaşı çileden çıkarttı. Halkın tepkilerine karşılık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve firma yetkililerinin halk ile görüşme gerçekleştirdi ve mahalle sakinlerine ‘taş ocaklarının zararlı olmadığını’ söyleyerek halkı ikna etmeye çalıştı. Mahalle sakinleri firma yetkililerinin söyledikleri ve anlattıkları sunuma karşın zararlı olduğu konusunda onlarda bir sunum yaptı. Mahalle sakinleri yaptıkları sunumla taş ocaklarının kedilerine ve çevreye verdiği zararları aktardı.
Yapılan sunumun ardından DKDD adına bir açıklama gerçekleştiren Yunus Erkan, açıklamasında taş ocaklarının mahallerine verdiği zararların ne kadar vahim boyutta olduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Bugün planladığı gibi, Bakanlık düzeyinde ayrıca Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, İlçe Orman Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Maden işletmesi adına projeyi hazırlayan Teknoteknik Şirketi’nin katılımıyla Halkın Katılımı toplantısını gerçekleştirdik..
Projeyi tanıtan Teknoteknik personeli, yaklaşık 1658,25 hektar alanda çalışma yürütüleceğini, Ayrıca ÇED alanında herhangi bir su kaynağının olmadığını, her hafta düzenli patlamaların olacağını, ÇED alanın neredeyse tamamının tarım arazilerinin içinde olmasına rağmen çalışmadan kaynaklanan tozun tarıma, hayvancılığa ve diğer canlılığa zarar vermeyeceğini, ÇED sahasına en uzak yerleşimin 135 mt olduğunu ifade ederek projelerini tanıttı..

ÇED sahasında su yok iddialarına ilişkin elimizde geçmişte köy karar defterlerine yazılmış, Golon suyunun sulama ve içme projelerinin, dönemin kaymakamlarının da ıslak imzasıyla kayıt altına alınmış kararları olduğunu, ÇED alanının neredeyse tamamının sulanabilir tarım arazisinin içinde olduğunu, köyün toplam işlenebilir tarım arazisinin 2500 dönümler civarında olduğunu, bununda yarısından fazlasının maden işletmesinin işgalinde olacağını, dolayısı ile tarımsal üretimin ve köylünün geçim kalemlerinin önüne geçileceğini, bunun kabul edilebilir yanının olmadığını, aynı zamanda sulama ve içme suyunun yok edilmesinin, çalışma esnasında çıkacak toz ve ağır metal tozlarının bir halk sağlığı sorununa sebebiyet vereceğini tüm kurum yetkililerine ilettik.. Ayrıca yine kurum personelleriyle yerinde yaptığımız ölçümün şirketin iddia ettiği gibi 135 değil, 70 metreler civarında olduğunu da tespit ettirdik..
Her zaman söylediğimiz gibi bizler yer altı kaynaklarının çıkartılıp işletilmesine kesinlikle karşı degiliz, ancak bu gibi işlerin yerleşke, tarım arazileri, sulak alanlar, su kaynakları, meralar, başka üretim kalemlerinin olduğu, orman varlığı ve diğer tüm canlılığı tehdit edecek yerlerde yapılmamasının gerektiğini, Tarımsal üretimi engelleyen bu gibi işlerin, sebep ve sonuçlarının tamda bugünlerde olduğu gibi yüksek meyve, sebze, ekmek ve et fiyatlarının, alım gücünün düşmesi gibi sorunlarla tüm ülkeye geri dönüş yaptığını, yine ekonomik öneminin dışında gıdaya erişim gücünün düşmesinin bir başka halk sağlığı sorunu yarattığını savunuyoruz..

İş bu haldeyken Dede yazı köylülerinin yaşam alanlarını, üretim gücünün tüm donanımlarıyla işgal altına alınıp orada demir çıkarttırmanın ne ülkeye nede Dede yazı dışında kalan diğer insanlara hiç bir faydasının olmayacağını, bu işten yalnızca maden işletmesinin istifade edeceğini ve bu kadar faydasız, bir o kadar zararlı bu işin yapılmasına razı olmadığımızı buradan tüm basın ve kamuoyuna ilan ediyoruz.”
HDP Malatya milletvekili adayı Yusuf Bozkuş, İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu, EMEP Malatya İl Başkanı Kemal Gültekin ve ESP üyeleri Dedeyazı köylülerinin direnişine destek verdi
Ayrıca gerçekleştirilen direnişte Firma yetkililerinin “Bu köyü başınıza yıkarız” diyerek tehdit ettiği iddiaları da gündeme geldi.

 

Share
2870 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ