• Gazete Manşetleri

logo

reklam
11 Şubat 2018

AİHM KARARLARI UYGULANSIN

CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Bazı Alevi Örgütleri, “çakma” örgüt olarak nitelendirerek, Aleviliği yanlış tanıtma çabası içerisinde olduklarını belirtti.
CEM Vakfı Malatya Şube binasında, değerlendirme yapan, CEM Vakfı Malatya Şube Başkan Eşref Doğan, Alevilikte farklı boyutta örgütlenmelere tepki gösterdi. Doğan ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının biran evvel uygulanmasını istedi. Doğan, yaptığı açıklamada şu hususlara yer verdi;
“Türkiye’de bir defa şunu kabul etmek lazım, Türkiye Cumhuriyetinin resmi dini İslam’dır, Yüzde 99’u Müslüman’dır. Halbuki, Devletin dini olmaz, devlet laiktir, kişilerin ve şahısların dini olur veya olmaz. Bu vesile ile Diyanet Başkanlığının 1924’lerden itibaren kurulması ile beraber, belki kuruluş amacı o değil ama, bugünkü geldiği itibari ile Anadolu’da Türkiye Coğrafyasında, Sünni hanifi mezhebe hizmet eden kamusal bir örgüt haline gelmiş oldu. Bir bütçesi olan 180 bin kişilik bir kadrosu olan bir yapı. Büyük kesim olan, geçen gün televizyonlarda bir alt yazı geçildi, 9500 kişilik bir kadro tahsisi söz konusu. 100 bini aşan bir cami var, camileşme mıntıkası bütün hızıyla devam ediyor. Bu arada da ülkede belirli bir Alevi İslam anlayışını taşıyan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik herhangi bir ciddi atılım görmüyoruz. Bu zaten, sivil toplum örgütleri kapsamında bir Alevi örgütlenmesini meşru ve mecbur hale getiriyor. Bunu da Öncülüğünü, Diyarbakır yapmıştır, mahkeme ismini tesis ederken, büyük harflerle CEM, Cumhuriyet Eğitim Merkezi olarak tescil etmiştir. Burada amaç, ileriye doğru hedeflenen, Türkiye’nin birlik ve beraberliğe ihtiyacı varsa, mezhepsel üsüt bir anlayışla bütün vatandaşların, kamu hizmetlerinden, eğitimde dahil olmak üzere, eşit miktarda yararlanmalılardır. Türkiye’de, CEM Vakfına bağlı şubeler kurulmuştur , yeterli mi yeterli olduğunu sanmıyorum. Çünkü halen, Avrupa’da da belirli bir örgütlenme var. Fakat bu örgütlenmeye hiç gerek olmasaydı da, Devlet eşit mesafede, yerine getirecek kurumları kendisi organize etmiş olsaydı, Alevi’nin Cem evi, Sünni’nin Camisi, tabiri de olmasaydı ama maalesef bugüne gelmiştir. Amacına ulaşmış mıdır, şu şekilde amacına ulaşmıştır, en azından devleti yöneten siyasi otorite, Türkiye’de Alevilerin varlığını kabul etmek mecburiyetinde kalmıştır. Cem Vakfı Kurucu Genel Başkanımız İzzettin Doğan, Türkiye’de şafilerin de olduğu gerçeğini de açıklayarak, Türkiye’deki Şafi kardeşlerimizi de biraz, varlıklarını en azından CEM Vakfıyla yöneticilere duyurma şansına sahip olmuşlardır.
Örgütlenme diyoruz, tek elden bir örgütlenme söz konusu olmamıştır. Buda maalesef bir örgüt çeşitliliği kanısı yaratmıştır. Hani düşünün Bir yerde CEM Vakfı gibi hareket edipte, Alevilik İslam2ın özüdür diyenlerin yanı sıra, Alevilik İslam dışıdır diyen, sözde çakma Alevi örgütleri, ben Aleviyim, Ateistim diye gururla söyleyen, sözde Alevi örgüt liderleri olmuştur. En son Tunceli’de yapılan, Dersim Aleviliği sempozyumunu düzenleyenlerin sonuç bildirgelerinde belirttikleri gibi, “Biz Arap Ali’yi tanımıyoruz” diyebilen sözde Aleviler bunu bir kaos haline getirmişlerdir. Aleviliği Ata izime doğru kaydıran birçok çakma Alevi örgütlerinden de bahsetmek lazım. Bunu tamamen projeler bazında, Alevi birliğini sarsmak, Türkiye’deki Kaosu da biraz hızlandırmak açısından, çeşitli mercilerce de finanse ve organize edilen örgütler diye görüyorum.
AİHM KARARLARI UYGULANSIN
Önerimiz yine birliğe ve beraberliğe yönelik projeler arasında, CEM Vakfını AİHM’ne açıp kazanılan davaların, biran evvel siyasi otorite tarafından, yürürlüğe konulmalarıdır. Biz şimdi AİHM kararlarının, Milli hukukumuzun üstünde olduğunu kabullenmişiz, kabullenmişiz ama o zaman neden gereğini yapmıyoruz. 15 Temmuz darbesi bahanesi ile akabinde OHAL’den dolayı bir sıkıntı yaşanmaktadır. Bu açılan ve kazanılan davalar, özellikle ağırlık itibari ile, Devlet Alevilere ayrımcılı yapıyor, Alevi inanç önderlerinin yaptıkları hizmetler kamu hizmeti olarak kabul edilmelidir. Aleviler inançlarını, gelecek kuşaklara anlatabilmeleri için, Sünni İslam’a ayrılan paralar, Alevilere de ayrılmalıdır. Cem evleri Alevilerin ibadethaneleridir, diğer ibadethanelere tanınan imkanlar, Cem evlerine de tanınmalıdır. Alevilerin içerisinde farklı görüşler olması, Devletin Alevilere karşı sorumluluklarını yerine getirmekten alı koyamaz. AİHM açılan ve kazanılan 3 davanın gereğini, siyasi otorite yaptığı zaman, problem büyük bir ölçüde hem hukuken, hem de bilimsel olarak çözülmüş olacaktır.[mehmet yalman]

 

 

Share
662 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ