• Gazete Manşetleri

logo

reklam
11 Mayıs 2018

14 siyasetçi den 7 si tahliye edildi

Malatyada aralarında HDP, DTK,DBP yönetici ve üyelerinin bulunduğu 13’ü tutuklu 14 siyasetçinin yargılandığı davanın 1.duruşması Malatya 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.
Duruşmaya Malatya Cezaevinde tutulan siyasetçiler getirilirken diğer illerdeki cezaevlerinde tutulan siyasetçiler SEGRİS üzerinden katıldı. Siyasetçilerin savunmasının ardından davaya müdahil olan 6 avukat savunma yaptı. Sabah 10.00 da başlayan duruşma saat 20.00 ye kadar sürdü.Mahkeme heyeti karar vermek üzere ara verip sanık yakınlarını dışarı çıkardı.
14 siyasetçinin yargılandığı malatya kck davasını izlemek üzere aralarında stk temsilcilerinin ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu çok sayıda kişi adliyeye geldi ancak mahkeme izleyici sayısına sınırlama getirerek her sanığın bir yakınını mahkeme salonuna aldı.
Siyasetçilerin parti çalışmalarının katıldıkları basın açıklamaları ve taziye ziyaretleri gibi faaliyetlerin KCK yöneticiliği ve Devleti alanen aşağlama ve cumhurbaşkanına hakaret gibi suçlamalara delil olarak gösterildiği dava dosyasında avukat aydın erdoğan HDP nin çalışmalarının pkk/ kck faaliyetleri gibi yansıtıldığını AFRİN ‘e ilişkin açıklama ve paylaşımların HDP nin savaş karşıtlığının doğal bir gereği olduğunu parti sözcülerinin de bu konuda mecliste benzer açıklamalar yaptığını ifade ederek siyasetçilerin faaliyetlerinin yasadışı olarak değerlendirilemiyeceğini belirterek müvekkillerinin tahilyesini talep etti.
Mahkemece atanan tercümanın yalnış çeviri yapması nedeniyle avukatlar müdahalede bulundular
İl eşbaşkanı perihan yücekaya , aydın üstün , hasan kaya, turabi günay, bülent taştan, sinan aladağ, Ali doğan tahliye
1: Sinan öztürk ün adli kontrolünün kaldırılmasına
1: Yazılı karar çarşamba çıkar mahkeme 28 hazirana ertelendi

 

Share
1077 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ