• Gazete Manşetleri

logo

reklam

1 Mayıs Öncesi CHP ve DBP’den Karşılıklı Açıklamalar Geldi

chp-dbp-tartismasi-malatya
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Malatya İl Örgütü tarafından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il başkanı Enver Kiraz’ın 1 Mayıs ve tertip komitesine yönelik açıklamalarına karşı açıklama yapılarak, “Kimse kendisini dev aynasında görmesin” ifadelerine yer verildi.

Parti binasında DBP İl Eş Başkanları Cem Doğan ve Halise Kutlu tarafından yapılan açıklamada’ Siyasi kimliklerin bir kenara bırakılıp işçi ve emekçilerin yanında olunması gerektiği vurgusu yapılarak şu açıklamalara yer verildi;

“Malatya 1 Myıs tertip komitesinin 1 Mayıs programı için yapmış olduğu toplantıda, oy birliği ile alınan karar neticesinde, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı her yıl olduğu gibi yine Emeksiz Meydanı’nda gerçekleştirilecektir.

Özellikle son dönem başkanlık planlarının neticesinde Kürt siyasetçilere yapılan saldırılar üzerinden yapılan tartışmalara bir yenisini daha eklemekten imtina etmeyen bazı CHP’li yöneticiler, 1 Mayıs konusunda da kendilerinden bekleneni yapmış,  her konuda olduğu gibi, 1 Mayıs konusunu da çeşitli basın açıklamaları ile tartışmaya açmış, bu davranışları ile hem alınan karara saygısızlık yapmış hem de tertip komitesini çeşitli pazarlıkların içine çekmek istemiştir.

Bizler DBP olarak; Konuyu bu şekilde amacının dışına çıkarmaya çalışan, kendi egolarını ve şahsi çıkarlarını tertip komitesine dayatan kişi ve kurumları bu yanlış ve tutarsız tutumlarından bir an önce vazgeçmeye ve MHP’nin düştüğü duruma düşmemesi, AKP’nin sağ kolu gibi davranmaktan bir an önce vazgeçmeye çağırıyor, günün ruhuna uygun olarak ve tabanının sesine kulak verip devrimci çizgiye, en azından yaklaşmaya davet ediyoruz ve kendilerini dev aynasında görenlere soruyoruz: Yıllardır sürdürdüğünüz yanlış politikaları kişisel hırslarınıza kurban etmekten ne zaman vazgeçeceksiniz? Kişisel menfaatlerinizin yerine, ülkenin geleceğini gözeterek, bu yönde bir gelişim sağlamayı, silkelenip kendinize gelmeyi düşünüyor musunuz? İçinde bulunduğumuz hassas dönemde tartışılması gereken asıl konunun, 1 Mayıs’ta kimin kürsüde konuşma yapacağı değil, AKP eliyle içine itildiğimiz karanlıktan nasıl çıkılacağına dair politikalar geliştirmek olduğunu ne zaman kavrayacaksınız? Merak ediyoruz: İsminde “Halk” geçen bir partinin mensupları, halkın menfaatlerinin her tür kurum ve kişinin üzerinde olduğunu ne zaman idrak edecek?

Gün emekçilerin, devrimcilerin, barışı ve çatışmasızlığı politik çıkarların rüzgârına kapılarak değil, gönülden isteyerek BARIŞ’ı yüksek sesle tüm dünyaya haykırma, halkın BARIŞ taleplerine ses verme, BARIŞ’ı tüm kişi ve kurumlarla inşa etme, ülkenin geleceği için BARIŞ’ı talep etme günüdür. Partilerin, kurumların, seçilmişlerin kendini dayatma günü, 1 Mayıs’ı şov malzemesi yapma günü değildir.

Bu sebeple DBP olarak; AKP’yi ve AKP’nin şubesi gibi hareket eden bazı sol partileri, emeği ve emekçiyi hiçe sayan kölelik düzenine son vermek için çalışmaya ve haklarımızı hep bir ağızdan tek yürek olarak haykırmak için, kalbi emeğe saygıyla, barışla, çatışmasızlık talebiyle atan herkesi birlik içinde, tek yürek olup coşkuyla 1 Mayıs alanlarına davet ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

1 Mayıs tertip komitesinin çağrısı ile bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve sendikalar 1 Mayıs programı hakkında tartışmalar yürütmüş ve ortaya çıkan farklı fkirler üzerinde anlaşılamayarak kararlar oy çokluğu ile alınmıştı. Yaşanan fikir ayrılıkları neticesinde CHP Malatya İl Örgütü bir basın açıklaması yayınlayarak tertip komitesini HDP’nin etkisine girmekle suçlamış ve şu ifadelere yer vermişti;

“1 Mayıs işçinin ve emekçinin hak aradığı bir gündür, kimsenin egolarını tatmin etme günü değildir. Bu konuda kimse kusura bakmasın. Biz herkesin hakkını arama noktasında rahatlıkla mücadele vereceği, herkesi kapsayacak 1 Mayıs istiyoruz. CHP Meclis’te ana muhalefet konumunda olan, temsil oranı çok yüksek olan ve 1 Mayıs’a da en yüksek katılımı sunan bir siyasi partidir. Çalışma hayatındaki mücadelemiz de göz önüne alındığında, tertip komitesinin bu tavrı çalışma hayatındaki işçilerimiz olmak üzere hepimizi üzen bir durumdur. 1 Mayıs’a birkaç gün kala tertip komitesinin bir an önce mutlaka bir değerlendirme yapması gerekiyor. 1 Mayıs’ın ortak bir düşünceyle kutlanması lazım”

Edindiğimiz bilgilere göre 1 Mayıs hazırlık toplantısında, toplantıya katılan kurumlar tarafından CHP tarafından önerilen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın konuşması, 1 Mayıs programının sunumunun sadece Türkçe olarak yapılması önerileri reddedildi. Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın konuşmasına karşı çıkan kurumlar ise İşçi Bayramı münasebetiyle oluşturulacak bir kürsüden milletvekili de olsa bir patronun konuşturulmasının günün anlamı ile çeliştiğini görüşündeler.

Ayrıca yine CHP tarafından Kürtçe sunumun 1 mayıs programından çıkarılması talebi de toplantıya katılan kurumlar tarafından ırkçı bir yaklaşım olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Etiketler: » » » » »
Share
3636 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ